CZECH PRESS PHOTO

Výstava nejzásadnějších fotografií českých reportérů za rok 2017

CZECH PRESS PHOTO

Soutěž Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo, která mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů. Vznikla v roce 1995 z iniciativy fotografických publicistů Daniely Mrázkové a Vladimíra Remeše a od 21. ročníku se ředitelkou soutěže stala fotografka a galeristka Veronika Souralová, která soutěž oblékla do nového kabátu a otevřela nové centrum s výstavními prostory, archivem snímků ze soutěže i street artovou galerií.

Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitými svědky událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Zároveň je to snaha motivovat novináře-fotografy a podporovat rozvoj samotného fotožurnalismu. Fotografie je hlubším ponorem pod povrch tématu, jelikož pracuje s velkým dobrodružstvím, zprostředkovává svědectví o životě a o problému. Dává také možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení i překvapení v nejvypjatějších okamžicích života lidí všech částí světa a učinit nás být součástí příčin projevů těchto citů.

Fotografie nejenže má snahu zaregistrovat fakta, ale svými city, charakterem, vzděláním a celou svou osobností vstupuje do děje, aby jej co nejvěrněji interpretovala.

Czech Press Photo podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění. Úspěch v soutěži a účast na výstavě se pro fotografy staly otázkou prestiže. Po dobu své existence je Czech Press Photo jednou z nejpopulárnějších kulturně-společenských událostí v České republice.

Hodnotí se zejména novinářská kvalita, informativnost, pohotovost, aktuálnost i estetická stránka snímků. Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. Jednalo se o kategorii AKTUALITA, LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, KAŽDODENNÍ ŽIVOT, SPORT, PORTRÉT, PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, UMĚNÍ A KULTURA, PROBLÉMY DNEŠNÍ, LIFESTYLE

Nedílnou součástí výstavy jsou již třetím rokem video příspěvky, které měly letos v soutěži hned tři samostatné kategorie: AKTUALITA A REPORTÁŽ, FEATURE, INVESTIGATION.

Dále se každoročně vyhlašuje CENA UNHCR, GRANT PRAHY pražského primátora, Cena ČTK (České tiskové kanceláře), CANON JUNIOR AWARDS (cena pro mladé fotografy do 25 let), Cena PICTOART, CENA DĚTÍ, CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE (Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“), CENA DIVÁKŮ a CENA FOTONOVA.

Termíny

  • 21. 6. 2018 - 6. 9. 2018
    Otevírací dobu výstavy naleznete na webových stránkách galerie.

Vstupné

Plné vstupné 20 Kč; slevněné 10Kč, studenti zdarma

Adresa

Galerie Kaple
Sokolská
757 01 Valašské Meziříčí

Kontakt

telefon: +420 571 684 558, +420 605 733 274
e-mail: kurator@kzvalmez.cz
www: http://galerie.kzvalmez.cz/vystavy/aktualni/Czech-Press-Photo_4/ #.W0HJsdIzaUk

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí