Představujeme 15 míst, která musíte vidět! Jsou to nejoblíbenější turistické cíle dle hlasování návštěvníků a obyvatel Zlínského kraje.
Tím vůbec nejoblíbenějším místem je ZOO ve Zlíně-Lešné, druhé místo patří hradu Buchlovu, třetí pak Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Ale zajímavá jsou i další místa. Rozhodně si udělejte čas na jejich návštěvu.
ZOO ve Zlíně–Lešné patří k výjimečným zoologickým zahradám v České republice, ale také v Evropě. Rozkládá se v krásném parku s romantickým zámkem Lešná. Celý areál je členěn podle jednotlivých kontinentů. Za jeden den tak procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku a seznámíte se s 215 druhy zvířat. Čekají na vás rozlehlé přírodní expozice, průchozí výběhy a voliéry. Lákavou novinkou je Zátoka rejnoků, ojedinělé expozice v rámci celé Evropy. Rejnoky můžete nejen pozorovat ve velkém bazénu, ale i pohladit a nakrmit krevetami. ZOO a zámek Zlín-Lešná je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem Zlínského kraje a osmou nejoblíbenější destinací ČR.
Hrad Buchlov je národní kulturní památka ležící v pohoří Chřiby. Středověký, nikdy nedobytý hrad, byl vybudován ve 13. století na jednom z nejvyšších vrcholků Chřibů. Řadí se k nejmohutnějším a nejstarším panským sídlům v ČR. Hradní věž umožňuje úchvatný pohled na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí. Atraktivní je přírodovědná a egyptologická sbírka, pokoj s mumií. Hrad nabízí zajímavé tematické programy a pro skupiny dětí speciální prohlídkový okruh. Z nádvoří hradu byl vyňat jeden ze základních kamenů pro stavbu pražského Národního divadla.
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm je národní národní kulturní památkou. Je to největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě s více než stovkou originálních památkově chráněných objektů. Areály muzea jsou tvořeny lidovými dřevěnými stavbami, které sem byly přeneseny z celého Valašska nebo byly podle dobových materiálů znovu postaveny. V areálu Dřevěného městečka, který je nejstarší částí muzea, probíhá celoročně celá řada slavností a vystoupení národopisných souborů.
Květná zahrada Kroměříž, památka UNESCO, jedinečný skvost zahradní architektury, jedna z mála zahrad v Evropě, která si zachovala svou původní podobu z doby svého vzniku. Zahrada na jedné straně ještě stále připomíná pozdně renesanční italské a zaalpské zahrady, na straně druhé se již obrací k francouzskému barokně- klasicistnímu typu. Jedinečnost zahrady však nespočívá pouze v této vnitřní originální dualitě, ale také v tom, že svou vysokou uměleckou a historickou hodnotou je dnes prakticky jediným představitelem obdobně komponovaného celku v Evropě.
Luhačovice, lázeňské město proslulé volně přístupnými přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami, příjemným prostředím, bohatým kulturním a společenským životem, typickou architekturou staveb Dušana Samo Jurkoviče a pestrou nabídkou léčebných, relaxačních a wellness pobytů. Základ lázeňské léčby tvoří přírodní minerální prameny, které jsou využívány k pitné léčbě, inhalacím, koupelím v přírodní minerální vodě, a další nejmodernější léčebné a rehabilitační metody. Bohatá nabídka wellness center slibuje klid, profesionální péči a pohodu v každém počasí.
Hostýn, hora v pohoří Hostýnské vrchy (735 m n. m.). Je to významné mariánské poutní místo, dominantou je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Vedle baziliky stojí kaple sv . Jana Sarkandra z roku 1889, kousek od ní začíná stará křížová cesta a Jurkovičova křížová cesta, které se spojují posledním zastavením v rotundě u hřbitova. Z Hostýna pochází základní kámen Národního divadla v Praze, na vrcholu stojí turistická rozhledna Františka Josefa I. Další zajímavostí je Vodní kaple s pramenem zázračné vody, který podle staleté pověsti vytryskl při tatarském obležení v roce 1241 k záchraně křesťanů. V prostorách Jurkovičova sálu v areálu poutních domů je umístěno Svatohostýnské muzeum s expozicí věnovanou historickému vývoji Hostýna, doplněnou o archeologické nálezy. Druhá expozice představuje přírodu Hostýnských vrchů.
Barokní zámek Buchlovice, národní kulturní památka, Zámek z přelomu 17 . a 18 . století patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům u nás. Barokní zahrada, rozsáhlý anglický park a zámecká sbírka fuchsií, která s 1200 odrůdami patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Každoročně v Buchlovicích probíhá např. Festival česneku.
Pulčínské skály, skalní město v podhůří Javorníků je národní přírodní rezervací s vrcholem Hradisko (773 m n . m .). Je to největší skalní město v pískovcích moravské části Karpat tvořené skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi, pseudokrasovými jevy. Jsou zde čtyři větší jeskyně, největší z nich má název Velryba. Ve středověku zde stál skalní hrad Pulčín. Vrcholová část Hradiska je tvořena pískovcovou plošinou (délka 150 m, šířka 80 m). Výjimečnou podívanou nabízejí skály i v zimě, když se pod převisy a puklinami tvoří ledopády a rampouchy s oranžovým zbarvením. Ve skalách platí zákaz horolezecké činnosti.
Baťův kanál, historická vodní cesta využívaná pro turistické účely. Baťův kanál a řeku Moravu lemuje cyklostezka dlouhá více než 80 km z Kroměříže do Hodonína, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Díky nenáročnému terénu s minimálním převýšením je cyklostezka ideální pro rodiny s dětmi, seniory a využít ji mohou také bruslaři a turisté. Severní část vede po cyklostezce z Uherského Hradiště podél Baťova kanálu přes Spytihněv, pokračuje podél řeky Moravy přes Napajedla a Otrokovice až do Kroměříže. Jižní část vychází z Uherského Hradiště přes Kostelany nad Moravou do Ostrožské Nové Vsi a Veselí nad Moravou. Odtud lze pokračovat dále do Hodonína a do Bratislavy – Devína. Cyklistický výlet můžete spojit s plavbou po Baťově kanálu, v letní sezony lze zapůjčit obytnou loď a stát se na čas kapitánem vlastního plavidla.
Archeoskanzen Modrá, umožňuje nejen zhlédnout, jak žili staří Slované, ale i vyzkoušet si dávná řemesla z doby Velkomoravské, ochutnat tehdejší pokrmy a speciality, poznat původní plodiny, keře i stromy. V průběhu roku probíhají ve skanzenu slavnosti, výstavy, trhy i setkání. Návštěvu lze spojit s prohlídkou ojedinělé expozice Živá voda.
Hrad Lukov, zřícenina středověkého gotického hradu ze 13. století ležící nedaleko Zlína. Hrad svou rozlohou patřil k největším na Moravě. Dochovaly se zbytky mohutných mostních pilířů, paláce, věží a obvodových hradeb. V okolí hradu Naučná stezka Lukov přibližuje historii hradu, přírodní zajímavosti v okolí, například mohutný Valdštejnův dub, který údajně zasadil sám Albrecht z Valdštejna. Stezka má 8 zastavení, délka trasy základního okruhu je 7,5 km, delší okruh má 9,5 km. Stezka je vhodná pro pěší.
Wellness hotel Horal, Velké Karlovice si místo mezi 15 NEJ vydobyl mimo jiné nabídkou vyžití, kam patří mimo jiné termální bazény s vyhřívanou slanou vodou, moderní wellness služby, nabídka cykloturistiky, pěší turistiky, projíždky na segway, golfový areál, který se v zimě mění na lyžařský svah. To vše v čisté přírodě Beskyd.
Kamenná rozhledna Brdo poskytuje kruhový rozhled do krajiny. Stojí v pohoří Chřiby, je dobře dostupná z rekreačního areálu Bunč. Při dobré viditelnosti uvidíte Jeseníky, Pálavu, Beskydy, Bílé Karpaty i slovenské hory, ale také mohutný hrad Buchlov či nížiny Hané a Pomoraví.
Rozhledna Vartovna, kovová rozhledna ve tvaru válce. Stojí na vrchu Vartovna v nadmořské výšce 651 m n. m., poskytuje krásný výhled do krajiny. Přezdívá se jí Valašská Eiffelovka.
Obec Žítková, malebná obec v oblasti Kopanic v pohoří Bílé Karpaty, známá mj. v souvislosti s tzv. Žitkovskými bohyněmi. Výchozím místem pro návštěvu může být město Bojkovice.