Otevřené brány

Zlínský kraj a Arcibiskupství olomoucké Vás spolu s městy a obcemi srdečně zvou k návštěvě nejkrásnějších chrámů v kraji.

Otevřené brány

Projekt Otevřené brány byl zahájen v roce 2009 a jeho cíle je zpřístupnění bohatého fondu církevních památek, zejména umělecky a historicky cenných kostelů. Jde o to nejen ukázat hodnotu těchto staveb, ale i možnosti, které nabízí – můžeme společně poodkrýt příběhy, o kterých umělecká díla vyprávějí, přiblížit tradice a křesťanské kořeny naší kultury.

Od května do září jsou vybrané kostely přístupné v pravidelném návštěvnickém režimu a s kompletními službami průvodců. Lidé si mohou prohlédnout církevní památky zařazené do projektu podobně, jako třeba hrady a zámky. V letošním roce je již 26 otevřených kostelů. Prohlídky jsou zdarma. A poznat významné sakrální památky využilo v roce 2014 téměř 134 000 návštěvníků.
 
Na financování projektu se podílí Zlínský kraj, města a obce, farnosti katolické církve, sbory evangelické církve a Matice svatohostýnská. Zlínský kraj dále garantuje školení průvodců a vydávání propagačních tiskovin, prezentaci projektu na webu a další propagaci společně s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy.
 
Další informace lze získat i na webech:
http://mapy.kr-zlinsky.cz/otevrene_brany/, http://www.kr-zlinsky.cz/otevrene-brany-cl-714.html