Rajnochovice

Slovní popis polohy obce

Rajnochovice jsou největší obcí Kroměřížska a rozprostírají se uprostřed Hostýnských vrchů.

Stručná historie obce

Ves byla založena roku 1721 na místě arcibiskupských hamrů bačou Mikulášem Rajnochem. Ještě dnes je možno na hranicích katastru spatřit hranečníky s arcibiskupskými znaky. Roku 1810 tu byla založena dílna na výrobu hrnčířského zboží, tzv. toufárna. Rázovitá „rajnochovská“ keramika se zde vyráběla plných 80 let. Po zániku dílny se stala významným podnikem v oblasti pila. Stála od roku 1895 na místě staré vodní pily z roku 1813 a zaměstnávala asi 20 dělníků. Po modernizaci v roce 1948 je v provozu dodnes a své výrobky vyvážejí do mnoha evropských zemí. K přibližování dřeva na pilu sloužil potok v Rozsošném, kde byla vybudována (u pramene Fons – Theodori), menší přehrada Klauza, která zadržovala vodu při jarním tání a po velké vodě se dříví spalovalo na pilu.

Nejvýznamnější památky

Nejvýznamnější historickou architektonickou památkou a poutním místem je kostel Narození P. Marie a sv. Anny (1711-1716), od roku 1717 se zvony. Architektonický skvost baroka je nazýván „valašskou katedrálou“.

Kultura a tradice

V obci s 500 obyvateli dodržují tradici lednového plesu hasičů, únorového vodění medvěda, dubnového setkání s důchodci a ženami a červencové Anenské pouti.

Přírodní zajímavosti

Obec Rajnochovice je kopcovitá krajina, území převážně lesnaté s mnoha pasekami. Na katastru obce se nachází čtyři přírodní rezervace - Čerňava, Kelčský Javorník, Tesák a Skaliska Sochová, a tři přírodní památky - Bernádka, Skalka-Polomsko a Vřesoviště Bílová na vrchu Klínec. Nejdelším údolím protéká řeka Juhyně, která se později vlévá do Bečvy.

Možnosti trávení dovolené

Rajnochovice jsou vyhledávanou rekreační a turistickou oblastí. Je zde velice příznivé klima a nádherná krajina. Podle ekologických měření je zde klima srovnatelné s klimatem alpským. V katastru obce s 500 obyvateli, ale trojnásobným nárůstem rekreantů, se dá napočítat na 550 chat a rekreačních středisek. Vyhledávaným turistickým cílem bývá Kelčský Javorník – 865 m. n. m, nejvyšší hora Hostýnských vrcholů. Z jeho vrcholu jsou za pěkného počasí nádherné výhledy na celé panorama Hostýnských vrchů, převážnou část Beskyd, Javorníků, Vsetínských vrchů, Vizovických vrchů na jihu a Oderských vrchů na severu. Významným střediskem zimních, ale také cílem či počátkem pochodů krásnou krajinou je vrch Tesák. Pro milovníky lyžování jsou v zimním období připraveny tři vleky a množství běžeckých tratí. V létě zase turistické stezky. Restaurace je otevřena celoročně. Další významné středisko - oblast Troják, má pro lyžaře v zimním období připraven vlek, v létě turistické stezky po hřebeni pasek s krásným výhledem do dalekého okolí. Po hřebeni se lze dostat až do 20 km vzdáleného města Valašské Meziříčí. Turisté mohou přenocovat v hotelích, chatách, penzionech, turistických ubytovnách či zotavovně. Kromě klasických restaurací, bister, pivnic a stánků s rychlým občerstvením Rajnochovice mají také provozovny zařízené ve stylu valašských dřevěnic s místními specialitami na jídelníčku. Milovníci koní mají možnost povozit se v koňském sedle.

Nezapomeňte navštívit

 • PR Sochová | Rajnochovice
  Přírodní rezervaci Sochová tvoří lesní porosty typu jedlobučiny, v části rezervace staré až 150 let, s geologickými útvary a pseudokrasovými jevy. ...
 • PR Kelčský Javorník | Rajnochovice
  Přírodní rezervaci Kelčský Javorník, vyhlášenou v roce 1976 na rozloze 41,61 ha, tvoří příkré severní úbočí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelč...
 • IMG_7620.jpg
  PR Čerňava | Rajnochovice
  Přírodní rezervace Čerňava, chráněná od roku 1975, na výměře 18,13 ha, představuje původní karpatský les pod vrchem Čerňava (843,8 m) v Hostýnských vr...
 • rajnochovice_02.jpg
  Kostel Narození Panny Marie a Svaté Anny | Rajnochovice
  Barokní kostel Narození Panny Marie a sv. Anny nechal v letech 1711-1716 vystavět na návrh italského architekta G. P. Tencala olomoucký kardinál Wolfg...
 • PP Vřesoviště Bílová | Rajnochovice
  Přírodní památka Vřesoviště Bílová, vyhlášená v roce 1982 na výměře 2,98 ha, představuje zbytky podhorského vřesoviště s jalovci v Hostýnských vrších....

Akce

Nejbližší

 
všechny aktuality

15.04.2014 | Zlínští námořníci chystají dvoudenní Apráles

ZLÍN - Na další ročník open-air festivalu nejenom studentských kapel UTB ve Zlíně se mohou návštěvníci těšit na konci dubna a to 29. a 30. dubna.

15.04.2014 | Ve Zlatém Jablku ve Zlíně se přesvědčíte, že i věda může být zábava

ZLÍN - Zlaté jablko ve Zlíně se proměnilo ve vědecký park plný zajímavých hlavolamů, pokusů a aktivit.

08.04.2014 | Oslavte počátek jara v oživených expozicích Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm - Velikonoce – svátky jara – patří k prastarým svátkům prvního jarního úplňku, který je v mnoha kulturách spojen s oslavou příchodu jara a se zahájením nového hospodářského roku. Církevní obřady s nimi spojené se odrazily v prostředí lidové kultury. Svátek zde spojený s připomínkou Ježíšova ukřižování a vzkříšení je liturgicky zdůrazněn dlouhou přípravou v podobě čtyřicetidenního půstu od Popeleční středy do Božího hodu velikonočního. Postní období se vyznačovalo dodržováním pravidel vycházejících z církevních předpisů, na venkově často různě obměňovaných. Omezení se netýkala jen známých masitých a maštěných pokrmů, ale i tanečních zábav, svateb a jiných světských požitků.

07.04.2014 | NEZNÁMÁ ZEMĚ ve Zlíně bude o odvaze splnit si své sny

ZLÍN – Velmi oblíbený festival cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ začíná ve Zlíně už za několik dnů. Jeho XVIII. ročník se uskuteční od pondělí 14. do neděle 27. dubna.

07.04.2014 | Febiofest 2014 se uzavře ve Zlíně

ZLÍN – Letošní 21. ročník Febiofestu se v regionálních ozvěnách přesouvá do Zlína, kde proběhne i slavnostní závěrečná projekce festivalu. Od úterý 15. dubna do čtvrtka 17. dubna 2014 bude ve zlínském multikině Golden Apple Cinema možné zhlédnout celkem 9 vybraných filmů z letošního ročníku Febiofestu, závěrečná projekce se odehraje ve Velkém kině. Představí se filmy ze čtyř festivalových sekcí – Made in USA, Panorama světového filmu, Světla severu a Zvláštní uvedení. V Baťově institutu také 14. - 20. dubna proběhne působivá výstava organizovaná ve spolupráci s Klubem nemocných cystickou fibrózou, charitativním partnerem letošního Febiofestu.

Pahrbek Napajedla
ROP SROP Zlínský kraj

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM FONDEM PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ, MINISTERSTVEM PRO MÍSTNÍ ROZVOJ A ZLÍNSKÝM KRAJEM.

realizace web studio dat • gfx studio 6.15