Třebětice

Třebětice

Třebětice

Slovní popis polohy obce

Obec leží na jihovýchodním okraji Hané, západně od Holešova. Skládá se ze dvou částí – z vlastních Třebětic a z odloučené místní části Alexovice, které leží jihovýchodně od Třebětic ve vzdálenosti asi 1 km.

Stručná historie obce

Obec byla založena asi ve 13. století šlechticem jménem Tréba. První název byl Tréby a hlavním zaměstnáním místních byl chov dobytka, hlavně vepřů. První zmínka o změně jména na Třeběnice se objevila asi v roce 1650, kdy panství osady bylo připojeno k majetku hraběte Rottála ze Štýrska. V této době měla obec asi třicet popisných čísel a 450 obyvatel. V roce 1874 byl založen Sokol – základní kámen byl položen v roce 1924. V tomto období byla postavena i škola, v roce 1880 vybudována železnice Hulín – Holešov, roku 1935 založena knihovna.

Nejvýznamnější památky

K významným památkám obce patří kostel sv. Vendelína z roku 1887 a hlavní oltářní obraz s vyobrazením sv. Vendelína od Jana Šedula z Holešova.

Možnosti trávení dovolené

Ke sportovnímu vyžití obyvatel slouží travnaté hřiště s dětským koutkem a tenisovými kurty, které se v zimě proměňují v kluziště. Obcí s 277 obyvateli prochází navrhovaná cykloturistická trasa Kroměříž – Bystřice pod Hostýnem – Kelč.

Další témata (upřesněte)

Zajímavosti: V letech 1854-1922 působil v obci farář páter František Gogela, který se zabýval pěstováním květin - hlavně růží. Podle něho byla pojmenována růže Roza Gogelana; napsal několik knih o šlechtění a pěstování rostlin.

Pochází odtud regionální publicista František Sovadina (1905-1946), který v literární činnosti používal přídomek Trébský. Sbíral a zapisoval místní pověsti a popularizoval svůj rodný kraj časopiseckými články.

Fotogalerie

Kostel sv. Vendelína

k významným památkám obce patří kostel sv. Vendelína z roku 1887.

Památník padlým vojínům ve světové válce

Památník padlým vojínům ve světové válce

Památník stojící na návsi v parku je věnovám vojákům padlým ve světové válce.

Socha Ježíše Krista

Socha Ježíše Krista

Socha Krista držící se levou rukou za srdce stojí na návsi v parku.

Socha P. Marie

Socha P. Marie

Světice je v podživotní velikosti, postava je celá zahalená, ruce má na hrudi a drží v nich srdce.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Světec drží malého Ježíška v levé ruce, lem jeho šatů je zlacen.

Nejbližší cíle v okolí