Obec leží na západním okraji Kroměřížska ve výšce 309 m.n.m s katastrální rozlohou 712 ha. V současnosti má obec 50 obyvatel. Sousedí s katastrálním územím Lísky, Litenčice, Nítkovice a ze západní hranicí Vyškovska. První písemná zpráva o obci je z r. 1131. Nejbližší železniční zastávka je v Brankovicích na trati Trenčanská Teplá-Brno. V dojížďkové vzdálenosti cca 6 km je také rychlostní komunikace R 50 Uherské Hradiště - Brno. Stavební etapa obce se postupně stabilizovala v průběhu její dlouhé historie v údolí pod Kunkovickým lesem a to kolem potoka a cesty. V centru obce je pěkná náves s kostelíkem a základní občanskou vybaveností.
Obec Kunkovice leží asi 26 km jihozápadním směrem od města Kroměříže.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131. Profil obce se postupně stabilizoval v průběhu dlouhé historie v údolí pod Kunkovickým lesem, a to podél potoka a cesty. Střed malé obce tvoří náves s kostelíkem. Obec má na 75 obyvatel přiměřenou velikost katastru (713ha), alarmující je však více jak stoprocentní úbytek obyvatel za posledních 25 let sledovaného období.
Ojedinělou technickou památkou v Kunkovicích je větrný mlýn holandského typu. Mlýn postavený na výšině asi 300 metrů severně od obce začal pracovat v roce 1875.
Kunkovice jsou položeny v údolní části silně zalesněného katastru, mají příjemné okolí i zdravé podmínky pro bydlení.
Kunkovice mají výborné přírodní podmínky pro rozvoj turistiky - krásné okolí, lesy, čistý vzduch. Nemají však vybudované žádné zázemí pro turisty.
Zajímavost: Zděný větrný mlýn holandského typu je ojedinělou technickou památkou a posledním zachovaným na Kroměřížsku. Mlýn začal mlet v roce 1875. Stavitelem a prvním majitelem v jedné osobě byla sestra Jana Vítka, který vlastnil mlýn v nedalekých Chvalkovicích, paní Molínková. Majitelem k roku 1944 byl potomek Edmund Molínek. Z vnitřního vybavení, kromě stop vandalismu, již mnoho nezůstalo. Nynější majitel měl snahu na mlýně provádět nějaké opravy a postavil kolem mlýna v 90. letech lešení. Dnes už ale lešení nenajdete. Mlýn je volně přístupný, chátrá, obvodové zdi praskají. Na hřídeli palečného kola jsou zřetelné známky po blesku. Větřák je v soukromém vlastnictví a ve značně havarijním stavu. V roce 1978, kdy byla provedena oprava střechy, zde bylo možno spatřit ještě části původního zařízení v podobě hřídele palečného kola s brzdou pro systém otáčivé střechy, tzv. stolici s letopočtem 1890, násypný koš, moučnici, mlýnský kámen a dřevěné schody do patra.
Mlýn má výšku 9,9 m, z níž připadá 3,4 m na střechu, jejíž konstrukci tvoří osmnáctiboký jehlan. Stavba má mírně kuželovitý tvar, v půdoryse má průměr 8,4 m, pod střechou 8 m. Průměr větrného kola, z něhož dnes zbyly pouze smutně trčící břevna, činil 15 m.
Od roku 2000 probíhají na větrném mlýně generální opravy.
Jedniná národní přírodní rezervace na Kroměřížsku vznikla sloučením dvou samostatných zvláště chráněných území, lesa Strabišova a výslunné stráně Oulehla. Celková rozloha je 69,7 ha, ochrana byla vyhlášena v roce 1953 (část Oulehla) a v roce 1956 (část Strabišov).
Zděný větrný mlýn holandského typu v Kunkovicích je jediný, který se zachoval na Kroměřížsku. Stojí asi 300 m severovýchodně od obce, na návětrné vyvýšenině, která dominuje okolí. Větrný mlýn je dnes v soukromém vlastnictví a postupně se jeho majitel snaží vylepšit jeho špatný stav. V roce 1978 byla provedena oprava střechy, zde bylo ještě možné spatřit části původního zařízení v podobě hřídele palečného kola s brzdou pro systém otáčivé střechy, tzv. stolici s letopočtem 1890, násypný koš, moučnici, mlýnský kámen a dřevěné schody do patra.