Naučná stezka T. G. Masaryka

Naučná stezka na 12 zastaveních představuje přírodu a historii Valašského Meziříčí a jeho okolí. Je dlouhá 13 km a je vhodná pro pěší i cyklisty na horských kolech.

Náročnost: nízká

Přírodovědně-historická naučná stezka je věnována prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi, který ve Valašském Meziříčí často pobýval a za tuto oblast kandidoval a byl zvolen v roce 1907 poslancem říšské rady. Stezka vás seznámí s historickými a přírodovědnými zajímavostmi v okolí města, v místech, která navštěvoval i T. G. Masaryk.

Trasa vede z náměstí kolem zámku Žerotínů a pokračuje podél Rožnovské Bečvy k soutoku s Bečvou a odtud po červené turistické značce přes obec Poličnou, místní část Valašského Meziříčí, do sedla pod Píškovou (530 m n. m.) v Hostýnských vrších. Zde stezka přechází na žlutou turistickou značku a přes hřeben nad Bražisky, skalní útvar Jarcovskou kulu a obec Jarcovou se podél Vsetínské Bečvy vrací zpět do Valašského Meziříčí.

Stezku je možné absolvovat v průběhu celého roku, nejlépe však od jara do podzimu. Seznámíte se jak s místy, kde náš první prezident pobýval (pamětní deska u gymnázia v Sokolské ulici) a kde rád odpočíval a přemýšlel (památníček v sedle pod Píškovou), tak i s geologickými zajímavostmi (přírodní památky Jarcovská kula a Bražiska), s lesním prostředím (Bražiska) a životem vod (Janíčkova studánka pod Píškovou, soutok Bečvy a Rožnovské Bečvy). Můžete tak uvidět např. vzácnou rostlinu kyčelnici žlaznatou, rozkvétající v květnu místy masově v listnatých lesích přírodní památky Bražiska, u Bečvy lze, při troše štěstí, pozorovat ledňáčka říčního, skorce vodního nebo konipasa říčního.

O stezku pečuje ZO ČSOP Valašské Meziříčí.

Fotogalerie