Okolo ATC Merkur

Cyklotrasa prochází oblíbenou rekreační oblastí Pasohlávky a vede okolo Novomlýnských nádrží – kolem horní a střední nádrže. Střední nádrž je významnou ptačí rezervací, o které se více dozvíte na souběžné naučné stezce Věstonická nádrž. Cyklotrasa patří k oblíbeným místním trasám.

Okolo ATC Merkur
Náročnost: nejnižší

Tato nenáročná trasa o délce 15,5 km (malý okruh) a 27,5 km (velký okruh) je vedena v rovinatém terénu po asfaltovém povrchu a polních cestách. Krátké úseky trasy však vedou po frekventované mezinárodní komunikaci, kde je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Trasa je ve všech úsecích dobře vyznačena a nechybí ani informační tabule s mapou a plánem cesty.

Malý okruh začíná u kapličky u vjezdu do ATC Merkur, prochází okolo mokřadu Betlém s porosty rákosin a křovitých vrb a kolem zbytku přirozeného lužního lesa nedaleko soutoku Jihlavy a Svratky až ke Strachotínskému rybníku. Odtud pokračuje po hrázi mezi střední a dolní Novomlýnskou nádrží do Dolních Věstonic, kde si můžete prohlédnout archeologickou expozici s nálezy z doby lovců mamutů nebo odkrytý geologický profil s význačnými archeologickými, paleontologickými a geologickými nálezy. Z Věstonic pojedete po břehu střední nádrže k lokalitě Na pískách, významnému slovanskému pohřebišti, a dále až k areálu Rybnikářství Pohořelice, odkud se po trase malého okruhu můžete vrátit zpět na začátek trasy.

Velký okruh pokračuje dále nedaleko břehu horní nádrže přes Dunajovický potok a závlahovou stanici až do Brodu nad Dyjí, odtud trasa pokračuje do vinařské obce Pasohlávky, největšího rekreačního centra Podpálaví, a okruh se uzavírá několika alternativami. Jedna vede přesnově zbudovanou promenádu na břehu nádrže a autokemp ATC Merkur, do něhož se platí vstupné (pokud ale cyklista pouze projíždí, má vstup na 15 minut zdarma). Druhá po silnici a cestou okolo mušovských vinných sklepů.

Fotogalerie