Search

44. tradiční kosení

Valašské Klobouky

29. 6. 2024
- 14. 7. 2024
Přírodní rezervace Bílé Potoky
Valašské Klobouky

Tradiční kosení a škola ochrany přírody, krajiny a člověka.

Bělokarpatské louky jsou pokladem, který stojí za uchování a péči. Proč je jejich kosení tak důležité?
- Biodiverzita: Tyto louky jsou oázou života. Roste zde mnoho druhů orchidejí, které jsou ohrožené a chráněné. Kosením udržujeme jejich prostředí a umožňujeme jim kvést.

- Unikátní ekosystém: Orchidejové louky jsou biologicky bohaté. Jejich pestrá květena přitahuje hmyz, jako jsou včely a motýli. To je důležité pro opylování rostlin a udržení celého ekosystému.

- Kulturní hodnota: Tyto louky jsou součástí naší historie. Vznikly po odlesnění a jsou výsledkem lidské činnosti. Kosením zachováváme tradici a kulturní krajinu.
- Prevence zarůstání: Bez pravidelného kosení by se louky postupně zarostly keři a stromy. To by znamenalo ztrátu tohoto cenného prostoru pro rostliny i živočichy.
Kosme, abychom zachovali krásu a hodnotu těchto orchidejových luk!

Přidejte se k dobrovolníkům spolku KOSENKA!
Tradiční čtrnáctidenní akci na začátku července pořádá KOSENKA již přes 40 let. Vzácné horské louky v okolí Valašských Klobouk se tradičně sečou kosou. Přidejte se, ať už na den, týden či dva týdny! Naučíte se kosit, užijete si pobyt v krásné přírodě Bílých Karpat. Hodně se dozvíte, odpočinete si od civilizace, protáhnete tělo, pomůžete přírodě. Můžete vzít i děti, čeká je zajímavý program v přírodě. Přijet můžete na libovolný počet dní.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme