Nový začátek – pohledy do sbírek

Zlín

20. 6. 2023
- 8. 10. 2023
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně letos v listopadu oslaví 70 let od svého založení. Při této příležitosti připravila výstavu Nový začátek, ve které představuje cenná díla ze svých sbírek a vrací se k důležitým událostem a osobnostem spjatých s galerií.

Výstavu zahájí vernisáž v úterý 20. června v 17 hodin v grafickém kabinetu ve 2. podlaží budovy 14.

Komorní výstava v grafickém kabinetu galerie připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Prozatímní sídlo měla tehdy v zámku v Kroměříži. Do své odborné péče získala podstatnou část bývalé sbírky firmy Baťa včetně obrazů z 19. století ze sbírky Emila Saluse. Současná prezentace s názvem Nový začátek je jen symbolickým výběrem z konvolutu 856 obrazů, plastik, kreseb a grafik, který byl tehdy převzat do majetku nově vzniklé instituce a na jehož základech rozvíjela dále svoji činnost.

Řada z těchto získaných uměleckých děl  je dnes nedílnou součástí stálé expozice galerie. V grafickém kabinetu budou vedle obrazů Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály, Bedřicha Faigla, Ľudovíta Fully a plastik od Mary Durasové, Jana Štursy, Josefa Mařatky a dalších, zastoupeny především kresby předních umělců, například Františka Kalába, Emila Filly, Vlastislava Hofmana, Jaroslava Krále, Linky Procházkové a Antonína Procházky. „Tato cenná díla nemůžou být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, jsou proto uložena v depozitáři a představována veřejnosti jen výjimečně,“ vysvětluje kurátorka výstavy v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková.

Výstava bude k vidění v galerii ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 8. října 2023. Komentovaná prohlídka s kurátorkou se uskuteční 25. července v 17 hodin. Více informací na www.galeriezlin.cz.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme