Perníkářství na Valašsku / Dřevěné perníkářské formy

Valašské Meziříčí

4. 11. 2023
- 31. 3. 2024
Zámek Kinských
Zámecká 3, 757 01 Valašské Meziříčí-Krásno nad Bečvou

Jedinečné spojení lidových tradic, řemeslného umu a kouzelné atmosféry adventu nabídne velká dvojvýstava Perníkářství na Valašsku / Dřevěné perníkářské formy, která od soboty 4. listopadu zaplní hned dva výstavní prostory Muzea regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

První zmínka o perníku u nás pochází z roku 1335. Dnes jde už o vcelku běžné pečivo, až do 18. století to ale bylo luxusní zboží určené pouze pro nejbohatší domácnosti. Jeho hlavní složkou byl totiž drahý med a ještě dražší dovážené koření, jako pepř (od něj název perník), skořice, kardamon, badyán či anýz. Perníky a marcipány se až do poloviny 19. století tvarovaly v umně vyřezávaných dřevěných formách rozmanitých motivů. Ty jsou dnes jednou z mála hmotných připomínek perníkářství, které od druhé poloviny 19. století postupně zanikalo jako samostatné řemeslo a stalo se součástí řemesla cukrářského.

Na dvojvýstavě v zámku Kinských se budete moci blíže seznámit s tradičními postupy přípravy těsta i historií perníkářského řemesla jako takového.

Obě výstavy potrvají až do jara příštího roku. Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. Nově zrekonstruovaná památka láka nejen na zajímavé výstavy, ale i rozsáhlou multimediální expozici o vývoji vztahu člověka a zdejší krajiny, dětské herny či stylovou zámeckou kavárnu. Přístup do všech návštěvnických prostor je bezbariérový.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme