Search

Ponocný v Kroměříži

Kroměříž

28. 6. 2024
- 31. 8. 2024
Velké náměstí Kroměříž
Velké náměstí Kroměříž

Dříve dbal na bezpečnost spícího města, dnes zahraje na trumpetu a popřeje dobrou noc. Řeč je o ponocném, který vám v Kroměříži v doprovodu ozbrojeného strážce zpříjemní celé letní prázdniny.

Kdy? V červenci a srpnu vždy v pátek a sobotu, poprvé už 28. a 29. 6., naposled 30. a 31. 8. Obchůzku města zahájí vždy v 21.45 h u radnice na Velkém náměstí. Spojte i vy setkání s pomocným a jeho doprovodem s příjemnou večerní procházkou před spaním.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky. Neoznamoval však jen aktuální čas, ale především sledoval okolí a při jakékoliv nepředvídané události byl povinen vyvolat poplach. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů plnil i důležitou funkci požární stráže. Dnes už je ponocný spíše jen příjemnou vzpomínkou na dávno zaniklé povolání. A hlavně turistickou zajímavostí, jejímž cílem je zpříjemnit občanům i návštěvníkům Kroměříže letní večery.

„Nejprve fanfárami z balkonu radnice ohlásíme blížící se hodinu nočního klidu, potom se vydáme na obchůzku Velkého náměstí a přibližně po 20 minutách se vrátíme zpátky k radnici, kde se těsně před desátou hodinou večerní rozloučíme vybranou skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ prozradil ponocný Jan Šošola. A stalo se už pěkným zvykem, že místní i turisté si spojují setkání s pomocným a jeho strážcem s příjemnou večerní procházkou před spaním. Uznejte, že to už stojí za to zůstat v Kroměříži i přes noc.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme