ROZHLASOVÉ A TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČE

Bojkovice

30. 6. 2023
- 31. 12. 2023
 Muzeum Bojkovska
Palackého 172, Bojkovice 687 71

V pátek 30. června bude v Muzeu Bojkovska vernisáží zahájena výstava s názvem ROZHLASOVÉ A TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČE. Výstava je věnována 100. výročí vysílání rozhlasu a 70. výročí zahájení televizního vysílání v tehdejším Československu. Veškeré vystavené exponáty, jež si bude moci veřejnost až do konce prosince 2023 prohlédnout, pochází výlučně se sbírek Muzea Bojkovska. Jedná se o výběr rozhlasových a televizních přijímačů, které byly v průběhu historie k dostání na československé a českém trhu. Návštěvníci budou moci obdivovat elektronkové a tranzistorové přístroje, přenosná i stolní zařízení. Milovníci retro stylu jistě uvítají také přijímače kombinované s gramofonem nebo hudební skříně. Nechybí ani rádia kombinovaná s kazetovým přehrávačem z 80. let 20. století. Vedle rozhlasových a televizních přijímačů je na výstavě rovněž i ukázka reproduktorů rozhlasu po drátě. Rozhlas po drátě si v letošním roce také připomíná své 70. výročí.

Nejstarší prezentované rádio se sluchátky pochází z 20. let minulého století. Naproti tomu nejmodernějším vystaveným exponátem je plazmová televize. Nechybí ani přijímače z předválečného i válečného období, zastoupeny jsou i ty z doby československého komunismu. Valnou část vystavených přijímačů tvoří produkty firmy Tesla, najdou se však i výjimky ze zahraničí. Návštěvníci budou moci obdivovat přes 70 rozhlasových a televizních přijímačů.

Jednou z prezentovaných zajímavostí je např. radiový přijímač s gramofonem a malou ústřednou, který byl určen pro závodní či školní rozhlas.  Návštěvníci si mohou prohlédnout např. televizi Lotos, která byla v 1. polovině 60. let 20. století nejdražší televizí, stála 4 500 Kčs. Naproti tomu televizor Oravan patřil ve stejné době k těm nejlevnějším. I Oravan si můžete v Muzeu Bojkovska prohlédnout. Jeden z nejtěžších televizorů, který je na výstavě prezentován, je Tesla Orava 239 a váží úctyhodných 28 kg.

Vernisáž výstavy proběhne 30. 6. 2023 v 17 hod. v Muzeu Bojkovska, Palackého 172, Bojkovice 687 71.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme