Vladimír Karfík a inspirace Amerikou: praxe u architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho projekty pro firmu Baťa

Zlín

29. 3. 2023
- 11. 6. 2023
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Výstava představuje originální materiály spojené se jménem světové osobnosti architektury Frankem Lloydem Wrightem. V pozůstalosti Vladimíra Karfíka, uložené v archivu oddělení dějin architektury Muzea města Brna, najdeme plány a fotografie, které i dnes ilustrují zajímavou etapu života tohoto architekta – jeho praxi ve Wrightově ateliéru ve Spojených státech amerických v letech 1928–1929.

Vzpomínkám na toto období věnoval Karfík také čtyři kapitoly ve své memoárové knize. Když po americkém pobytu 14. dubna 1930 odjel pracovat do Zlína k firmě Baťa, uplatnil zde řadu svých zahraničních znalostí a zkušeností. Tyto materiály, například Wrightův návrh na bytovou věž St. Mark’s Tower v New Yorku (1927–1929), na kterém Vladimír Karfík spolupracoval, fotografie Wrightových staveb, realizace Vladimíra Karfíka pro firmu Baťa na fotografiích Josefa Sudka a Rudolfa Brunera-Dvořáka aj., byly představeny v rámci expozice architektury Muzea města Brna.

Nyní bude tento tematicky vybraný konvolut plánů a fotografií, doplněný architektonickým modelem, dobovým nábytkem a publikacemi, součástí rozšířené reprízy ve zlínské galerii.

Vernisáž výstavy 28. 3. v 17.00 hod.

Místo konání: 2. podlaží budovy 14 | grafický kabinet, 14|15 BAŤŮV INSTITUT.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme