Helena Zmatlíková, knižní ilustrace

Helena Zmatlíková, knižní ilustrace

Termíny

  • 15. 10. 2015 - 3. 1. 2016

Adresa

Galerie Slováckého muzea
Otakarova 103
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

telefon: 572 552 425
www: www.slovackemuzeum.cz

Další informace

Helena Zmatlíková (1923–2005) se stala pojmem v české ilustrační tvorbě převážně dětské literatury. Její brilantní lehká kresba v harmonickém propojení s jasnými barevnými odstíny si už od poloviny 20. století získala pozornost a obdiv nejen v českém prostředí, ale také v zahraničí – od Asie přes celou Evropu až po Ameriku.

V letošním roce, kdy si připomínáme 10. výročí jejího úmrtí, máme příležitost prezentovat práce této vynikající umělkyně v dosud nejrozsáhlejším výběru z celoživotního díla.

Kromě čtyř stovek ilustrací zaplňuje výstavní prostor také na dvě stě padesát knižních titulů, které vyšly v češtině, ale také v mnoha cizojazyčných překladech. Vidět na vlastní oči například Honzíkovu cestu v japonštině, Míčka Flíčka ve finštině nebo Z deníku kocoura Modroočka v němčině, to je opravdu překvapující zážitek. Originály ilustrací zapůjčil Ivan Zmatlík, syn Heleny Zmatlíkové, který je nositelem autorských práv a zároveň majitelem pražského nakladatelství ARTUR. Díky tomu jsou stále nově vydávané tolik oblíbené knížky, samozřejmě doprovázené milými „Zmatlíkovskými“ obrázky. 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí