Děkujeme, že můžeme

Celou řadou akcí spojených pod mottem „Děkujeme, že můžeme“ si Luhačovice v listopadu připomínají 30. výročí od událostí sametové revoluce a obnovení demokracie u nás. Nebude mezi nimi chybět například ani tvorba tematických streetartových děl, kterými se na téma svobody vyjádří studenti, komponovaný program s přímým účastníkem revoluce, známým hercem Janem Potměšilem nebo divadelní představení Havlovy Audience.

Děkujeme, že můžeme

 

Ve velkém se tématu výročí znovunabytí svobody a demokracie bude věnovat Městský dům kultury
Elektra. Ten připravil na 19. listopad komponovaný pořad Dialog dvou světů k památce výročí sametové revoluce, ve kterém vystoupí umělci, kteří byli přímo u listopadových událostí. Herec Jan Potměšil, který byl jedním ze studentských vůdců revoluce, pohovoří o setkáních s Václavem Havlem, v průběhu besedy přečte některé málo známé dobové dokumenty, články či básně inspirované revolučními událostmi. Vynikající houslista a zároveň hudební skladatel Václav Návrat, který sametovou revolucí také žil, zkomponoval od té doby celou řadu skladeb pro sólové housle s humanistickými odkazy na duchovní svobodu. Uvede zde průvodním slovem a zahraje skladby:
Nigredo (Temno), Rajská zahrada, Poutník čistoty a jako vrchol zazní závažné hudební dílo Jan Palach. Po komponovaném programu o přibližně hodinové délce bude následovat beseda. Kino Elektra uvede také filmy Masaryk, Národní třída a Nabarvené ptáče. V samotný 17. listopad mohou lidé vidět v Muzeu luhačovického Zálesí archivní videosnímky přímo z událostí roku 1989 v Luhačovicích. Knihovna připravila výstavu z archiválií a různých materiálů vztahujících se k
sametové revoluci, další výstava prací žáků na toto téma bude k vidění ve vestibulu kina. V Luhačovicích se uskuteční také představení slavné Audience od Václava Havla, a to 10. listopadu v klubu Sokolka. Výčet je zkrátka velmi široký a vidět by měl být i Havlův zrenovovaný automobil, který vlastnil v době revoluce.

V kostele svaté Rodiny bude 17. listopadu sloužena slavnostní mše svatá na poděkování za 30 let svobody a všechny oběti totalitního režimu s prosbou o zachování svobody a demokracie dalším generacím.

Termíny

 • 10. 11. 2019 • 19:00
  Václav Havel: Audience
 • 17. 11. 2019 • 09:00 - 17:00 Muzeum luhačovického Zálesí
  Sametová neděle v muzeu
 • 18. 11. 2019 - 22. 11. 2019 Kino Elektra
  Tematické filmové projekce
 • 19. 11. 2019 • 19:00 Městský dům kultury Elektra
  Dialog dvou světů k památce výročí sametové revoluce

Adresa

Luhačovice
763 26 Luhačovice

Kontakt

www: www.mesto.luhacovice.cz , www.luhacovice.cz

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí