Dny lidí dobré vůle

21. ročník tradičního setkání lidí dobré vůle na Velehradě se koná ve dnech 4. - 5. července. V letošním roce se program tradiční akce uskuteční v omezeném režimu – pouze s místenkou jak na benefiční koncert, tak na slavnostní bohoslužbu.

Dny lidí dobré vůle

 

Celý poutní areál bude muset být z důvodu kapacitních opatření uzavřen. Každoroční aktivity pro rodiny ani setkání vozíčkářů se tak letos konat nemohou. Během letošních oslav nečekejte na Velehradě žádné atrakce, stánky ani parkovací plochy. Organizována nebudou ani záchytná parkoviště a kyvadlová doprava na Velehrad, jako tomu bývá při tradičním průběhu Dnů lidí dobré vůle.

Místenky na tradiční akci dostanou především lidé, kteří během jarní pandemie „bojovali v první linii“. Pozvánku tedy obdrží záchranáři, lékaři a sestry, hasiči, vojáci, policisté, dobrovolníci či pracovníci charit. Snahou organizátorů je vyčlenit a zajistit také místa pro tradiční poutníky - mohou se prostřednictvím formuláře přihlásit, dle přijetí přihlášek je budou organizátoři kontaktovat. Místenek bude tolik, kolik umožní aktuální vládní nařízení. Budou platit jak pro večerní koncert 4. července, tak pro poutní bohoslužbu 5. července.

 

Program Dnů lidí dobré vůle 2020

Sobota 4. července 2020

9:00 Mše svatá
Kde: bazilika

18:15 Otevření výstavy k 75. výročí osvobození naší země
Expozice s akcentem na vlastence z olomoucké arcidiecéze, kteří zahynuli v koncentračním táboře Dachau (včetně informací o udělení vyznamenání Československého válečného kříže 1939 hrdinům a popisu domácího i zahraničního odboje).
Kde: Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje

19:00 – 19:20 Modlitba za vlast
Kde: bazilika

20:00 - 21:20 Večer lidí dobré vůle
Přímý přenos Českou televizí a Českým rozhlasem
Kde: nádvoří před bazilikou

  • Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem pozve na velehradské pódium Miroslava Žbirku, Slovácký komorní orchestr, sólisty Filharmonie Bohuslava Martinů, děti základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.
  • Vystoupení žáků základních uměleckých škol je také součástí letošního ročníku celostátní happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.
  • Součástí večera budou rozhovory a příběhy mladých dobrovolníků, kteří „bojovali“ v koronavirové pandemii. Představíme iniciativu komunity Vietnamců a přiblížíme, jak pomáhal Řád milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Veřejná sbírka v rámci Večera lidí dobré vůle je určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění Covid-19 a s tím spojenými opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Sbírku organizuje Charita ČR.

 

Neděle 5. července 2020

Slavnost svatých Cyrila a Metoděje - Národní pouť Velehrad 2020
7:30 Celebrují novokněží České republiky

10:30 Mše svatá za národ
Kde: nádvoří před bazilikou

  • Hlavní celebrant: Jeho Excelence Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský
  • Kazatel: Jeho Eminence Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, primas český
  • Koncelebrují čeští a moravští biskupové
  • Slavnostní poutní mše je přenášena Českou televizí a Českým rozhlasem


15:00 Řeckokatolická liturgie (bazilika)
Hlavní celebrant: Mons. Ladislav Hučko, apoštolský exarcha v ČR

18:00 Mše svatá (bazilika)

 

Termíny

  • 4. 7. 2020 - 5. 7. 2020

Adresa

Velehrad
687 06 Velehrad

Kontakt

www: www.velehrad.cz

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí