Den otevřených sušíren ovoce

Zážitky, turistika, chuťovky ze sušeného ovoce, ale i kulturní zážitky a hlavně oddych na Vás čekají v turisticko-zážitkovém dni ve Vlachovicích na jihu Valašska. Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb pro Vás chystají pátý ročník této ojedinělé akce, a to na tuto sobotu 5. září 2020. Zajímavé technické stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré, se v tento den otevřou veřejnosti a turistům.

Den otevřených sušíren ovoce

 

V sobotu 5. září se můžete vydat pěšky, nebo na kole poznávat historii, příběhy a kouzlo sušíren i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky.

Nedaleko se nachází další zajímavá stavba - Sušírna sv. Františka, rodiny Fryzelkú, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní sice suší i různé druhy ovoce, ale po většinu roku především různé druhy bylin.  Na své farmě KVĚTOMLUVA byliny pěstují v certifikované BIO kvalitě na ploše 7000 m2. Ve své provozovně je dále zpracovávají do různých forem výrobků. Při této akci zde představí své nové speciální výrobky – BYLINNÉ KÁVY KVĚTOMLUVA. Nahlédnout tak můžete nejen na jejich bylinné políčka, ale koupit si i bylinné výrobky přímo z jejich bylinných políček. Ochutnat zde můžete i jejich speciality  - jedlé květy a i některé jejich výrobky. Pro děti i dospělé je zde nachystána vědomostní bylinná soutěž. Tu nesmíte minout😊

Rozhodně si taky nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem.

Sušírna Raků z vlachovských pasek – má svoje skryté kouzlo a pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je stále vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem.  Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…Majitelé si pro Vás nachystali i různé občerstvení a speciality.

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i velmi špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, dále Petrů a Hrabicovu. Určitě navštivte i Sušírnu Šimoníkovu, je sice opravena, ale pec byla již zbourána a neplní svůj účel, přesto vše stále má v sobě své kouzlo. Stojí v krásném místě v trnkovém sadě s jezírkem vysoko nad Vlachovicemi. Majitelé si pro Vás nachystali i bohaté občerstvení jako například skvělou slivovici, speciality z udírny, nebo čepované pivo, které po výšlapu zde určitě přijde vhod.

Ve Vlachovicích ale v tento den můžete navštívit a vidět mnohem více. Vlachovské muzeum lidové kultury a tradic vlachovska - najdete ho ve vlachovské usedlosti z 19. stol. Určitě Vás překvapí svou bohatou sbírkou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.

 

Navštívit můžete i místní vlachovickou pálenici. Voní to zde slivovicí a můžete zhlédnout pálenici v provozu a technické vybavení této důležité stavby v obci, včetně další, již novější sušírny ovoce z 80. let 20. stol.

 

Kousek od Vaňatkovy sušírny můžete navštívit i Farmu Vrbětice. Farma pana Pavla Šeligy chová ovce a hovězí dobytek okolo Vrbětic. Je zajímá a významná citlivým, šetrným přístupem ke krajině a chovu zvířat a i tím, že zde mají kompletní zařízení na praní ovčí vlny. To můžete v tento den zhlédnout.

 

Za návštěvu rozhodně stojí i Bednářské muzeum BEDNÁŘSTVÍ FRYZELKA, které bylo v roce 2018 otevřeno ke příležitosti 90 let od založení rodinné firmy. Muzeum Vám nabídne i originální občerstvení: kotlíkový guláš, nebo tradiční bednářskou svačinu, dále slivovicu 2 roky vyzrávanou v dřevěném sudu a nebo i  burčák. Rovněž zde proběhne křest nové knihy, bednáře pana Josefa Fryzelky, BEDNÁŘSTVÍ VČERA, DNES I ZÍTRA.

 

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto se mezi sušírnami, muzeem a pálenicí  budou pohybovat „šikovné cérky a robky ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů

 

Tak 5. září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren a zajímavostí! To jen tak nezažijete!

Termíny

  • 5. 9. 2020 • 10:00

Adresa

Vlachovice

Kontakt

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí