KKUH online: Halič - naši staří sousedi ze starého mocnářství - přednáší Vladimír Těthal

Přednáška plánovaná pro posluchače Akademie třetího věku... nyní nejen pro ně, ale pro vás pro všechny. Natočeno speciálně pro KKUH online. Sledujte Youtube kanál Klubu kultury.

KKUH online: Halič - naši staří sousedi ze starého mocnářství - přednáší Vladimír Těthal

Termíny

  • 2. 3. 2021 - 16. 3. 2021
  • 2. 3. 2021 • 12:00

Adresa

Klub kultury
Hradební 1198
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

www: www.kkuh.cz

Další informace

PhDr. Vladimír Teťhal, narozen 1961, vystudoval Filozofickou fakultu tehdejší UJEP Brno a teologii v Olomouci, zabývá se regionálními dějinami a dějinami střední a východní Evropy. Podílel se na monografiích o Uherském Hradišti, Kunovicích, Ostrožské Nové Vsi a Vážanech, autor monografie Starý Hrozenkov, Svatý Antonínek a řady menších publikací a odborných článků.

Halič byla v letech 1772 – 1918 jednou z velkých, ale také nejchudších provincií starého mocnářství. Byla připojena po prvním dělení Polska a hlavním městem se stal dnes ukrajinský Lvov. Vzdělanou vrstvu tvořili, zvláště v prvních desetiletích, především Rakušané, Moravané a Češi. Světové proslulou se stala díky „haličské řeži“ v roce 1846, ale také díky zde rozšířenému židovskému chasidskému hnutí. Zajímavou postavou byl i haličský sedlák Wincenty Witos, trojnásobný premiér meziválečného Polska.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí