Search

Hračky značky Fatra na Vsetíně

Muzeum regionu Valašsko připravilo na zámku Vsetín další atraktivní retro výstavu, která Vás tentokrát zavede do světa legendárních hraček firmy Fatra Napajedla. K vidění je to nejlepší od poloviny 20. století po současnost. Součástí je herna pro děti a soutěž o nejlepší fotografie z rodinných archivů.

Počátky výroby hraček ve firmě Fatra se datují do poloviny 30. let 20. století. Zlatá éra přišla v 60. až 80. letech, kdy zdejší linky chrlily nafukovací sedací zvířátka, která si našla místo snad do každé československé domácnosti. Dvorní návrhářkou mnoha tehdejších výrobků byla ikona českého designu Libuše Niklová, jejíž harmonikové hračky obletěly celý svět. Po úspěšném období následovala delší odmlka. V roce 2010 ale Fatra výrobu hraček obnovila a navázala i na spolupráci se špičkovými designéry.

Výstava Fenomén Fatra na zámku Vsetín návštěvníkům představuje nafukovací, pryžové i plastové hračky vyráběné v Napajedlích od poloviny 20. století po současnost. Jsou mezi nimi opravdové unikáty, kterých se ve veřejných či soukromých sbírkách zachovalo jen několik exemplářů. K těm vůbec nejzajímavějším patří nejstarší gumové hračky a exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne, určené pro Expo ´67 v Montrealu. Součástí výstavy jsou také informativní panely s fotografiemi či zajímavá videoprezentace. Pro ty nejmenší je hlavním lákadlem zejména herna s československými retro hračkami.

Putovní výstava z dílny spolku Inspirace Zlín bude na zámku Vsetín k vidění do 25. srpna.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme