Královské setkání na sv. Antonínku

V neděli 8. května 2022 se uskuteční setkání čtyř slováckých králů na sv. Antonínku, symbolickém poutním místě Slovácka. Králové zde podepíší pamětní listinu připomínající tento historicky třetí královský summit. Rok 2022 je v souvislosti s pořádáním jízd králů na Slovácku rokem vskutku výjimečným, protože volání „Hýlom, hýlom!“ se ve čtyřech slováckých obcích může současně v jednom roce ozývat pouze jednou za dvanáct let.

Všichni příznivci této starobylé slavnosti by si tedy neměli nechat královské setkání na sv. Antonínku, ale ani samotné jízdy králů, ujít a užít si té krásy vrchovatou měrou. Zároveň mohou využít příležitost porovnat rozmanitost jednotlivých slavností.

Na sv. Antonínku proběhne v 15 hodin poutní mše svatá s modlitbou za pěkné počasí, které je pro konání takové slavnosti, jakou je jízda králů, opravdu velmi důležité. Ve 14.30 hodin je sraz krojovaných družin pod kopcem u studánky, odtud procesí ke kapli, kde v 15 hodin proběhne společná modlitba a následně v 15.30 mše.

Všechny jízdy králů vycházejí ze stejné tradice, ale všude je slavnost zasazena do jiného rámce doprovodných aktivit a tím je vlastně každá jízda králů jiná.

Ta vlčnovská je známá především tím, že v královské družině mohou jezdci jet pouze jedenkrát za život. Nezapomenutelný je také předvečer jízdy králů ve vlčnovských búdách, kam mohou zájemci zavítat 28.–29. května. www.jizdakralu.cz

Kunovice se věnují připomenutí významu a krásy koní: formanská jízda, která se koná v sobotu před samotnou jízdou králů i se zajímavými projížďkami městem na koních i povozech, přiláká pokaždé milovníky koní ze širokého okolí. I to je důvodem, proč se letošní jízda králů v Kunovicích uskuteční v netradičním termínu 6.–7. srpna 2022. Do té doby budou probíhat zásadní stavební úpravy hlavní křižovatky v centru města a formanská jízda i samotná jízdy králů by tím byly výrazně poznamenané. www.jizdakralukunovice.cz

Hluku se jízda králů koná v rámci Dolňáckých slavností písní a tanců. V rámci pětidenního programu zde probíhají lidové veselice, folklorní programy, koncerty, výstavy i vyhlášený, letos již 46. Slovácký festival dechových hudeb. To vše mohou milovníci folkloru zažít od 30. června do 4. července 2022. www.mestohluk.cz/kultura/jizda-kralu/2022

Skoronickou jízdu králů jezdí svobodní i ženatí muži, kteří sedlají koně každým čtvrtým rokem při Slováckém roku v Kyjově a rodnou dědinou projíždějí při sjezdech rodáků a výročních slavnostech. Letos si můžeme tuto starobylou slavnost ve Skoronicích užít v neděli 11. září.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme