Zřícenina hradu Střílky

Z hradu, který byl nad obcí Střílky vybudován již ve 13. století, se zachovala jen jedna zeď a několik příkopů. Střílecký hrad pochází z období rané gotiky.Byl postaven v druhé polovině 13. století na nejvyšším kopci zvaném Hrad,v nadmořské výšce 551 m v severozápadní části pohoří Chřibů. Založení hradu je připisováno broumovskému purkrabímu Smilovi,který se psal jako Smil ze Střílek. Turistické trasy vedou ze Střílek, Cetechovic a Koryčan.

Zřícenina hradu Střílky
Typ památky nebo kulturního zařízení
Zřícenina

Adresa

Zřícenina hradu Střílky
768 04 Střílky

Kontakt

www: https://www.obecstrilky.cz/naucna-stezka

Další informace

Expozice / prohlídková trasa

Hrad Sřílky se nachází asi 6 km od Cimburka po zelené turistické, nebo je také možné jít z vesnička Střílky (1,5 km).
Hrad byl vybudován pravděpodobně v polovině 13. století Smilem z Obřan, brzy se stal královským majetkem, od roku 1321 střídal majitele. Za pánů z Boskovic na počátku 16. století zpustl (pustý v roce 1542). Byl typem hradu se štítovou zdí, která byla na jz. ještě zesílena okrouhlou věží. V severní části hradu stával palác.

Naučná stezka - příroda a okolí Střílek

Naučná stezka má 11 zastavení. Trasa vede nádherným prostředím Chřibů. Na deseti jsou informační tabule a jedenáctým zastavením je vzácná památka barokní hřbitov. Celá trasa je značena značkami, které určují naučné stezky. Trasa k dispozici zde: www.obecstrilky.cz/naucna-stezka

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí