Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kamenná kaple v románsko-byzantském stylu byla dokončena a vysvěcena v roce 1898. Stavba je obložena dřevěným šindelem. Je to nejvýše položená církevní stavba v ČR. Na počátku července bývá cílem cyrilometodějských poutí.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Adresa

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
756 55 Dolní Bečva

Kontakt

Další informace

Poloha

Kaple stojí na vrcholu Radhošť, asi 3 km východně od Rožnova pod Radhoštěm. Je přístupný po turistické cestě z Pusteven (2,5 km).

Popis

Stavba kaple na Radhošti se připravovala od roku 1881 a byla dokončena a vysvěcena v roce 1898. Kamenná kaple vznikla podle plánů kroměřížského architekta Felixe Skibiňského. Má osm bočních oken, jejichž mozaiky zobrazují jednak výjevy ze života Cyrila a Metoděje, jednak sv. Hedviku, sv. Ludmilu, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Mramorový cyrilometodějský oltář vytvořil sochař Neumann z Kroměříže. V roce 1904 byl postaven pravý boční oltář pro obraz Liebscherovy Valašské Madony. Originál obrazu je v současnosti nahrazen kopií malíře Otakara Pavlovského. V roce 1924 až 1926 byla kaple zrekonstruována a při této příležitosti byla ke kapli přistavena dřevěná zvonice se šindelovou střechou. Tehdy také byla kaple obložena impregnovaným šindelem, aby se zabránilo vlhnutí zdiva. Další rozsáhlou opravou kaple prošla v roce 1999.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí