Náhrobník Mikuláše Buštíka

Náhrobník Mikuláše Buštíka, který je dnes vsazen do zdi kostela při vstupu do věže, byl objeven koncem července 2001 pod podlahou kostela, ve středu lodi v úrovni bočního vstupu, orientován k východu.

Náhrobník Mikuláše Buštíka

Adresa

Kostel Povýšení sv. Kříže
766 01 Valašské Klobouky

Kontakt

Další informace

Náhrobník byl vytesán z pískovce, je vysoký 16 cm, dlouhý 188 cm a široký 94 cm. Artefakt je v poměrně dobrém stavu: není příliš sešlapán či poškozen vrstvou, která jej kryla. Na náhrobníku čteme: „1682 dio 10 / Ssa w uro pamieti / tu lezi mykulass / Busscik spoluOby / watel Klobaucih / deg mu pan Buh / ziwot wiecny“.

Mikuláš Buštík nejprve hospodařil na předměstském podsedku, k němuž nepatřila žádná pole. Turkotatarský vpád z října roku 1663 však město zcela zničil. Jedním z těch, kterým se v letech po vpádu dařilo a dosáhli výrazného majetkového a společenského vzestupu, byl právě Buštík. V roce 1667 přijal Mikuláš od vrchnosti městský šenkovní dům s půllánem polností. A v roce 1669 koupil další dům, opět na náměstí (o několik let později jej však prodal). O Buštíkovi se také dozvídáme, že dokonce své vrchnosti půjčil peníze. Mikuláš Buštík se stal v Kloboukách během dvou desetiletí váženým občanem.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí