Židovský hřbitov a obřadní síň

Židovský hřbitov v Mikulově byl založen přibližně v polovině 15. století současně s konstituováním židovské obce. Rozkládá se na ploše 19180 m². Na hřbitově se nachází přes 4 400 stojících pomníku. U vstupu na hřbitov byla v roce 1898 postavena obřadní síň s márnicí a místem pro pohřební vůz podle plánů architekta Maxe Fleischera. Mikulov byl od poloviny 16. století do roku 1851 sídlem Moravského zemského rabína. Některé z významných osobností, které zastávaly tuto funkci, jsou pohřbeni na hřbitově v části, která se nazývá Rabínský vršek, jedná se např. o Mordechaje Beneta, Šemuela Šmelke Horovitze, Menachem Mendl Krochmala a další. Na hřbitově se dále nachází půlkruhový památník židovským obětem první světové války, tzv. Heldenfriedhof (Hřbitov hrdinů) a památník 21 židovským vězňům z Maďarska, zavražděným v Mikulově na konci druhé světové války. Židovský hřbitov je ve vlastnictví Židovské obce v Brně. Správcem hřbitova je Spolek přátel židovské kultury v Mikulově. Na hřbitově se nepohřbívá a je spravován jako kulturní památka, kterou je možné navštívit v rámci otevírací doby. Za vstup na hřbitov je vybíráno vstupné, které zahrnuje i vstup do expozice o židovské kultuře a historii. Ze vstupného je financována správa hřbitova, především oprava hřbitovní zdi, zvedání spadlých náhrobků apod.

Židovský hřbitov a obřadní síň

Adresa

Židovský hřbitov
Hřbitovní náměstí
692 01 Mikulov

Kontakt

telefon: +420 519 512 368; +420 731 484 500
e-mail: info@zidovskyhrbitovmikulov.cz
www: www.zidovskyhrbitovmikulov.cz
Mikulovský židovský hřbitov patří k největším v republice. Celkem se zde dochovalo na 4000 náhrobků, z nichž nejstarší čitelný je čtyři sta let starý. Jejich podoba se stala vzorem pro tisíce náhrobků po celé Moravě. Kroky většiny návštěvníků, kteří na židovský hřbitov přijíždějí z celého světa, vedou na tzv. rabínský vršek. Zde jsou pochováni slavní rabíni, jako byl Menachem Mendel Krochmal, Šemuel Šmelke Horovic nebo Mordechaj Benet.

Otevírací doba

duben, říjen: Út-Ne 11.00-16.00
květen-červen: Po-Ne 10-17
červenec–září: Po–Ne 10.00–18.00
Poslední prohlídka půl hodiny před zavírací dobou. Prohlídky s průvodcem lze objednat telefonicky na čísle 519 512 368 nebo e-mailem: info@merlin.cz.

Vstupné

plné: 30 Kč
snížené: 20 Kč (děti, studenti, senioři)

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí