Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel sv. Jakuba Většího pochází přibližně z doby kolem roku 1260 a je nejstarší architektonickou památkou na Zlínsku a zároveň patří k nejstarším dochovaným církevním stavbám v České republice. Unikátní jsou původní nástěnné fresky ze 14. století.

Kostel sv. Jakuba Většího
Otvírací doba v sezóně
od do přestávka od přestávka do
Po
Út
St
Čt
So 9.00 17.00 12.00 13.00
Ne 13.00 17.00
Upřesnění
Komentované prohlídky v období květen–září. V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští. Prohlídky se konají také ve státní svátky.
Typ památky nebo kulturního zařízení
církevní památka
Přístupnost tělesně postiženým
vstup do objektu bez schodů nebo rampou

Adresa

Kostel sv. Jakuba Většího
763 02 Tečovice

Kontakt

telefon: +420 731 604 304
e-mail: fazlin-malenovice@ado.cz
www: www.farnostmalenovice.cz

Další informace

Kostel sv. Jakuba Většího stojí v obci Tečovice, asi 8 km od Zlína.

Někdejší farní nyní filiální kostel pochází někdy z doby kolem roku 1260. Původně se jednalo o románskou stavbu, která byla nejprve goticky a pak barokně přestavěna. Kostel se skládá z presbyteria, lodi a sakristie. Kolem kostela leží hřbitov ohraničený zdí. Sedlová střecha je stejně jako kněžiště pokrytá šindelem. Na jejím hřebeni je usazena zvonicová věžička ukončená cibulí s makovicí, do krovu byla vevázána až dodatečně. Zvon, který je v ní nyní pověšen, je replikou svého raně barokního předchůdce. Zdi této jednopatrové nepodsklepené stavby jsou silné 1,2 metru. Dominantním prvkem tečovického kostelíka je především raně gotický vstupní portál. V interiéru si pozornost zaslouží dochované gotické malby, na nichž se zřejmě podílelo více umělců. Původně jimi byla vyzdobena celá loď. Ve druhé polovině 20. století však byla část zničena zatékající vodou a odstraněna. Mezi nejzachovalejší fresky patří medailony na vítězném oblouku a na čelní straně chrámové lodi. 

Ke zcela ojedinělým památkám patří pískovcová křtitelnice z konce 13. nebo počátku 14. století. Představuje unikátní artefakt z období přechodu románského slohu do gotiky. Zajímavý je také kámen půlkruhového tvaru umístěný hned vedle této křtitelnice. V průměru měří přibližně 40 cm a na jeho vrcholu je nízký kruhový výstup. Původně byl umístěn u vstupu do kostela a zabořen z poloviny do země. Jeho skutečná funkce se dá určit jen těžko. Dle ústního podání by se snad mohlo jednat o starou křtitelnici nebo její část, která patrně náležela k původnímu zařízení kostela.

Svatojakubskou mušli, která je symbolem poutníků putujících do Santiaga de Compostella, najdeme také ve znaku obce Tečovice.

Kostel můžete navštívit v rámci projektu Otevřené brány od května do září každý víkend a státní svátky, v těchto časech: sobota a státní svátky 9.00–12.00 a 13.00–17.00, neděle 13.00–17.00.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí