Státní zámek Milotice

Milotický zámek s parkem, jehož definitivní podobu určilo 18. století, tvoří dominantu obce. Původně renesanční zámek z druhé poloviny 16. století, jenž byl v letech 1720 – 1725 barokně přestavěn, měl svého předchůdce v gotické vodní tvrzi. Dnešní návštěvník si může prohlédnout náročně komponovaný celek zámeckého areálu s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, dvěma oranžériemi, francouzským parkem a přilehlou bažantnicí. Zámeckou instalaci každoročně doplňují sezónní výstavy. V současné době je zde prodejní galerie vín. Koncerty a další akce, které se na zámku pravidelně pořádají, jsou součástí společenského života obce. K zámku se váže pověst o milotické černé hraběnce.

Státní zámek Milotice
Otvírací doba v sezóně
od do
Po
Út 9:00 16:00
St 9:00 16:00
Čt 9:00 16:00
9:00 16:00
So 9:00 16:00
Ne 9:00 16:00
Upřesnění
sezóna V.-IX., mimosezónní provoz IV., X. (SO, NE)
Otvírací doba mimo sezónu
od do
Po
Út
St
Čt
So 9:00 15:00
Ne 9:00 15:00
Poznámka k otvírací době
v pondělí a den následující po státním svátku je zámek uzavřen
Typ památky nebo kulturního zařízení
zámek
Sloh
baroko
Typ
čtyřkřídlý zámek

Adresa

Státní zámek Milotice
Milotice 1
696 05 Milotice

Kontakt

telefon: 518 619 643, 724 663 502
fax: 518 619 660
e-mail: milotice@brno.npu.cz
www: www.zamekmilotice.cz

Dnešní podoba milotického zámku je dána složitou stavební historií, na jejímž počátku se zde nacházela středověká vodní tvrz, v 16. století přestavěná na čtyřkřídlý zámek. Toto renesanční šlechtické sídlo však nevyhovovalo nárokům na barokní reprezentaci rodu Serényiů, pocházejícího z Uherska, jehož členové zastávali významné úřady na vídeňském dvoře.

Vídeňská orientace rodu se také projevila ve výběru umělců. Vedle Moravanů tu pracovali i rakouští umělci. Návštěvník si takto může prohlédnout náročně komponovaný celek zámeckého areálu s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, dvěma oranžériemi, francouzským parkem a přilehlou bažantnicí se salety. Nedílnou součástí zámku jsou skvěle vybavené interiéry, v nichž umělecká díla sochařská a malířská ve spojení s předměty užitého umění vytvářejí barokní vizuální jednotu.

Zámecká instalace představuje však i kvalitní díla z pozdější doby - například klasicistní předpokoj, empírovou ložnici a neobarokní knihovnu. Zámeckou instalaci každoročně doplňují sezónní výstavy, v bývalé zámecké kuchyni je v současné době prodejní galerie obrazů a keramiky.

V období letní sezóny jsou víkendy zpestřovány jízdou v kočáru, módními přehlídkami, rytířskými zápasy, koncerty atd.

V prostorách zámku se nachází také Galerie vín.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí