Galerie Panský dům

Pozoruhodná rozsáhlá barokní budova palácového charakteru (projekt barokní přestavby od Domenica Martinelliho) s dochovaným velmi hodnotným starším goticko-renesančním a renesančním jádrem s řadou zajímavých architektonických detailů. Prvořadá profánní (světská, nenáboženská) architektura patřící bezesporu k nejhodnotnějším dochovaným částem historického stavebního fondu památkové zóny a svým významem přesahující hranice města. Původně měšťanský dům, pozdně goticky, resp. goticko renesančně přestavěný roku 1512 na nový Panský dům. Z něj se dochovaly portály v jižním průjezdu a místnosti za nimi spolu s arkádovým nádvořím. Barokní přístavba byla provedena na přelomu 17. a 18. století pro Dominika Ondřeje Kounice. Poslední komplexní rekonstrukce byla provedena v sedmdesátých letech tohoto století, v půdních prostorách vestavěna Základní umělecká škola. Renesanční sloupy arkádového nádvoří jsou nahrazeny kopiemi (původní sloupy byly subtilnější, s jemnější profilací). Panský dům slouží dnes jako víceúčelová budova pro kulturní a společenské potřeby města. Nachází se zde obřadní síň, galerie, gotická kaple Kouniců a knihovna.

Galerie Panský dům
Otvírací doba v sezóně
od do přestávka od přestávka do
Po
Út 13:00 17:00
St 9:00 17:00 12:00 13:00
Čt 13:00 17:00
13:00 17:00
So 13:00 17:00
Ne 13:00 17:00

Adresa

Panský dům
Kaunicova 77
688 01 Uherský Brod

Kontakt

telefon: +420 703 177 776
www: http://dk.ub.cz

Další informace

Tento původně měšťanský dům, byl roku 1512 goticko renesančně přestavěn na nový panský dům. Z něj se dochovaly cenné portály v jižním průjezdu a místnosti za nimi spolu s arkádovým nádvořím. Barokní přístavba byla provedena na přelomu 17. a 18. století pro Dominika Ondřeje Kounice. Autorem projektu byl proslulý italský architekt Domenico Martinelli. Poslední komplexní rekonstrukce byla provedena v sedmdesátých letech 20. století, kdy byly půdní prostory upraveny pro základní uměleckou školu. Renesanční sloupy arkádového nádvoří jsou nahrazeny kopiemi (původní sloupy byly subtilnější, s jemnější profilací).

Panský dům slouží dnes jako víceúčelová budova pro kulturní a společenské potřeby města. Nachází se zde obřadní síň, galerie výtvarných umění, gotická kaple Kouniců, knihovna a základní umělecká škola.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí