Kostel sv. Mikuláše

Farní kostel stojící na mírném kopečku byl vystavěn v letech 1844 a 1845 ve slohu čistě empírovém neboli klasicistickém, na místě starého kostela, postaveného asi v roce 1680.

Kostel sv. Mikuláše
Typ památky nebo kulturního zařízení
Církevní památka

Adresa

Kostel sv. Mikuláše
763 25 Újezd

Kontakt

telefon: +420.577 350 293
www: www.ujezdvk.com

Další informace

Zeď kolem hřbitova byla postavena v roce 1861. Při velkém požáru za silného vichru v roce 1884 shořela celá osada se školou i farou, ale kostel se s nadlidským úsilím všech občanů podařilo zachránit. S farou k velké škodě shořela také stará pamětní kniha obsahující velmi vzácné historické záznamy. Další citelnou ránu zasadil v roce 1896 požár kostelní věže, vzniklý z neznámých příčin, při zrovna probíhající mši svaté. Přes veškerou snahu hasičů i občanů věž zcela shořela. Požáru padlo za oběť všech pět zvonů laděných v A-moll, proslulých svým jemným souzvukem v širokém okolí. Dva menší zvony se rozlily vlivem prudkého žáru, tři větší popukaly a spadly. Ohni padly za oběť padly také původní věžní hodiny.V roce 1897-1900 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela, vnějších i vnitřních prostor. Během této rekonstrukce byla nově postavena vrchní část věže a do ní zavěšeny zvony nově přelité do A-dur.

Historie fary

První zmínky o tom, že v Újezdě byla fara pochází již z roku 1261. Téhož roku byla obec Újezd, tehdy nesoucí jméno Wilperk, darována vizovickému klášteru. Faru tedy po roce 1261 obsazovali cisterciáci řádovým kněžstvem. V 16. století se farnost přiznávala k Jednotě českých bratří a faru tedy spravoval bratrský kněz. Po bitvě na Bílé Hoře fara zanikla a vroku 1634 byla celá farnost sloučena s Vlachovicemi.

Od 17. 6. 1637 je fara obývána a spravována farářem a tak je tomu dodnes.

Okolí kostela

Před vchodem do kostela se nachází socha sv. Jana Nepomuckého, která zřejmě pochází z dílny Matyáše Brauna. Původně stála na návsi před tehdejším obchodem.V roce 1912 byla opravena Josefem Zívalíkem z Oujezda a v roce 1960 byla přemístěna na nynější místo. V červenci roku 1976 byla socha restaurována.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí