Barokní rezidence augustiniánského kláštera

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně. Rezidence vznikla v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř kamenné schodiště, všechny místnosti klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem. Jako reprezentační sídlo brněnských augustiniánů byla vybavena potřebnými úředními a společenskými prostorami – prokuraturou, prelaturou, daplí a dalšími hospodáskými a obytnými místnostmi. Sloužila nejen pro ubytování hospodářského inspektora, ale byla i letoviskem preláta a mnichů. V budově bydlel zakladatel genetiky J.G.Mendel, pokrokový opat opat Cyril Napp.

Barokní rezidence augustiniánského kláštera

Adresa

Šardice
696 13 Šardice

Kontakt

telefon: +420 518 624 525
e-mail: inforezidence@sardice.cz
www: www.infocentrumrezidence.cz

Šardice patřily od středověku augustiniánskému klášteru v Brně. V roce 1742 došlo k přestavbě sýpky na barokní rezidenci. Jedná se o stavbu s původní dispozicí, kapucínkou, hostinským pokojem, kabinetem opata, sálem a prelaturou se štukovanou výzdobou s ústředním motivem anděla na studnici vody. Pobýval zde opat Mathias Perscher, Ciril Napp a především opat  J. G. Mendel, geniální učenec, jež položil základy genetiky.

 

Rezidence – kulturně-společenské centrum výstavní, obřadní a přednáškové.

První stálá EXPOZICE MĚŘIDLA A VÁHY ze sbírek Ing. Petra Cikrle, PhD.

otevřeno: VI.–IX. (SO) 13:00–17:00 (NE+SV) 10:00-17:00 (PO-PÁ) na objednání mob: 734 203 090

kontakt: e-mail: info.rezidence@seznam.cz

Vlastivědný spolek - průvodce mob:  775230969 http://rezidence.blog.cz/

vstupné: 20 Kč dospělí  10 Kč děti a důchodci

Expozice není určena jen k pasivnímu prohlížení, ale návštěvník má možnost vyzkoušet si váhy, vědomostní kvíz a zapsat aktuální stav počasí do meteorologického listu. Také je zde koutek určený pro kreslení dětí a odpočinek cyklistů.

 Výstava měřidel a vah, Šardický kroj a fotografie krojů od Antonína Veselky v lidové jizbě, historie obce a kupecké cesty tudy jdoucí, krátkodobé výstavy výtvarníků a prací dětí. Expozice vinařství a hornictví je v Loyderově sklepu přístupná po dohodě s průvodcem.

Další poskytovanou službou je prodej publikací a pohlednic vydaných obcí v infokoutku-suvenýrech. Turisté si mohou nechat dát do deníčků otisk razítka (kopie staré pečeti obce). Samozřejmostí jsou toalety s bezbariérovým přístupem. Před budovou se stojí informační tabule o historii vinařství a odpočívadlo s odpadkovým košem. Parkoviště se nachází před budovou.

Vlastivědný spolek zde pořádá četné kulturní akce jako: Jarní tvořivou dílnu, přednášky o kupeckých cestách a historii, koncert začínajících interpretů „Hudba potichu i nahlas“, akci Noc v muzeu s pozorováním hvězdné oblohy a jiné. Mendelův vinařský spolek pak otevření místní vinařské stezky, Martinskou ochutnávku, školení a degustace. Obřadní síň slouží k pořádání svateb a jiných významných událostí v obci.

Kde nás najdete: Pro motoristy a cyklisty:

Rezidence stojí na okraji obce, naproti rozsáhlého areálu bývalého augustiniánského dvora. Štít budovy se slunečními hodinami je z dálky vidět z hlavní silnice č. II/422, směr Kyjov-Čejč. U restaurace U Orla se dáte doleva na vedlejší komunikaci a kolem stromů pokračujte k budově dvora. U ní je Rezidence.

Kolem vede 65 km dlouhá Mutěnická vinařská cyklostezka. Značená obousměrně typickými značkami se stylizovaným sklepním žúdrem růžové barvy. Jedná se o rovinatou a přehlednou trasu s krátkým stoupáním a max. převýšení 100 m. Trasou sjízdnou po celý rok a za každého počasí. Vedoucími jednak vinicemi s dalekými výhledy po zpevněných polních cestách. Jednak místy, která psala a utvářela historii tohoto malebného kraje.

Autobusem: zastávka Šardice (u kostela) zahnete doleva kolem sochy Panny Marie a fary č.p. 15. Ulicí Zákostelí, kolem restaurace U Orla. Poutač na výstavu je u Augustiniánského dvora. Pokračujete ulicí U dvora podél stromů pak zahnete doprava. Za rohem stojí budova Rezidence. Nejdříve projděte kolem odpočívadla a informačního panelu pak následuje vchod.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí