Moravská gobelínová manufaktura

Gobelínka ve Valašském Meziříčí zachovala tradiční ruční výrobu. Každý návštěvník si může tkaní gobelínů také sám vyzkoušet.

Moravská gobelínová manufaktura
Typ památky nebo kulturního zařízení
Dílny a výrobny, Galerie, Technická památka
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou Místa pro parkování vozidel invalidů
Jazyky personálu
anglický, český
Jazyky - tištěný průvodce
anglický, český
Jazyky - výklad průvodce
anglický, český
Sloh
historizující

Adresa

Moravská gobelínová manufaktura
Husova 4
757 01 Valašské Meziříčí

Kontakt

telefon: +420.571612641
e-mail: gobelin@gobelin.cz
www: www.gobelin.cz

Další informace

Moravská gobelínová manufaktura je jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Při prohlídce si lze prohlédnout historické, ale dodnes funkční tkalcovské vybavení a díla ze současné i starší tvorby manufaktury. Mezi nejslavnější díla gobelínky patří opona Národního divadla v Praze. Umění tkaní gobelínů si návštěvníci mohou i vyzkoušet.Nově je v objektu otevřena Schlattauerova kavárna,pojmenovaná po zakladateli manufaktury,kde si návštěvníci mohou posedět při dobré kávě či vínu a kde mohou zhlédnout dobové týdeníky z Valašska.

Expozice / prohlídková trasa

Při exkurzi mají návštěvníci možnost prohlédnout si tkalcovské vybavení z přelomu 19. a 20. století (tkalcovské stavy, postřihovačku, přadenovačku, skačku), na kterém dodnes pracují zkušené tkadleny a vazačky. Seznámí se s prací v gobelínové, kobercové i restaurátorské dílně. V prostorách dílen i galerie MGM jsou instalována díla ze současné tvorby manufaktury i gobelíny vzniklé v těchto dílnách v období před druhou světovou válkou.Nedávno byla ve výstavních prostorách otevřena kavárnička,kde si mohou návštěvníci v klidu posedět a shlédnout mj. staré týdeníky o Valašsku.

Gobelínka vyráběla od roku 1898 v nedaleké obci Zašová, o deset let později ji její zakladatel Rudolf Schlattauer převedl do Meziříčí.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí