Sloup se sochou svatého Floriána

Sloup se sochou svatého Floriána na západní straně Mariánského náměstí se řadí k významným barokním památkám města. Byl postaven rychtářem a hradišťským měšťanem Janem Schwarzem jako výraz díků za záchranu z pruského zajetí roce 1742. Socha sv. Foriána, patrona hasičů, se liší od typického zpodobnění.

Sloup se sochou svatého Floriána

Adresa

Mariánské náměstí
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

www: www.uherske-hradiste.cz , www.mesto-uh.cz

Další informace

Podle pověsti nechal sloup se svatým Floriánem postavit hradišťský měšťan a královský rychtář Jan František Schwarz jako výraz vděčnosti za jeho zázračné vysvobození z pruského zajetí. V roku 1742 město na dva měsíce obsadily pruské vojenské jednotky. Při odchodu vzaly s sebou kromě bohaté kořisti i tři movité rukojmí, kteří se měli ze zajetí vykoupit. Královský rychtář byl jedním z nich. Podařilo se mu však uprchnout, když na cestě do Prostějova došlo k šarvátce s císařským vojskem.
Svatý Florián, patron pekařů, hrnčířů a především hasičů,  býval v 17. a 18. století velmi oblíbenou a často zobrazovanou postavou s putýnkou vody v ruce. Na sloupu na Mariánském náměstí je tento atribut nahrazený dvěma andělíčky. Předpokládá se, že rychtář si přál, aby se jeho Florián lišil od Floriána na nedalekém morovém sloupu.
 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí