Naučná stezka Naokolo Hostětína

Na naučné stezce Naokolo Hostětína vám místní "průvodce" povypráví, jak se tu dřív žilo, pracovalo a jak se slavily svátky.

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Adresa

Hostětín
68771 Hostětín

Kontakt

www: www.hostetin.cz

Další informace

"Průvodce" zavzpomíná například na to, jak se sváželo dřevo z lesa nebo jak si děti krátily chvíle na pastvě. Dozvíte se, co dřív místní pěstovali a jakou nosili svačinu na pole. Víte například, co je to kačení mýdlo?
Co všechno se dělalo z ovoce a kolik ho bylo? Přečtete si, kdo to byli miškáři, a co to znamená, když se řekne „bukový sochora, mrva nebo nohál“.
Také poznáte, jak jsou místní názvy pravdivé a jak vznikly např. Kozice nebo Bukovina. Určitě vás uchvátí krásné výhledy z kopců. Nad Šanovem se dozvíte, do jakého moře tečou zdejší vody, a nad Pitínem při dobré viditelnosti uvidíte nejen věže tří nedalekých kostelů, ale i vzdálenější poutní místa Velehrad a Hostýn. Trochu tajemství a pohádkové nálady vám přidá i místní pověst o propadeném Kočičím hrádku.

 

Kudy stezka vede?
Pokud se vypravíte na stezku zdejší krajinou (doporučujeme dobré boty a svačinu), počítejte s 6,5 km dlouhou, středně náročnou trasou, která se dá i se zastávkami projít celá asi za 2–3 hodiny.
Začíná u „ovocného posezení“ za Obecním úřadem, pokračovat budete lesní cestou (1. a 2. zastavení) do kopce nad Šanov (3. a 4.). Potom sejdete dolů k prameni Kolelače (5.). Od Kočičího hrádku (6.) můžete zkratkou po modré turistické značce seběhnout buď zpět do Hostětína, nebo pokračovat po naší stezce dál. Kolem sochy Strážce vyjdete z lesa na louky s krásným výhledem na Pitín a zámek Nový Světlov (7.). Cesta schází po louce okolo vysílače k silnici (8.), kterou přejdete, a polní cestou dojdete k lesíku (9.) s nedalekou sochou Sovy. A zbývá poslední úsek podél lesa, drobných políček a sadů k památné lípě a křížku (10.) nedaleko vlakové zastávky, kde stezka končí.
 

 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí