Trchalíkova usedlost

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy - historická stodola, výminek a vozovna.

Trchalíkova usedlost

Adresa

Trchalíkova usedlost
Šumice 210
687 31 Šumice

Kontakt

www: www.sumice.cz

Další informace

Historická dřevěná stodola je nestarší dochovanou stavbou. Byla postavena v první polovině 19. století z dubového dřeva, kryta doškovou střechou, která byla v rámci rekonstrukce obnovena. Sloužila k uskladnění zejména nevymláceného obilí. Z počátku 20. století je výminek, který byl trvale obydlen až do konce 20. století. Skládá se ze dvou obytných místností v přízemí. V prvním patře se pak nachází sýpka. Pod střechou se sušily byliny a luštěniny. Nejmladším památkově chráněným objektem – z počátku 20. století – je vozovna. Sloužila k uskladnění velké zemědělské techniky, zejména vozů, žebřiňáků. Na půdě pak bylo uskladněno seno.
Za stodolou je dodnes funkční žentour, který sloužil k pohánění zemědělské techniky, zejména mlátičky, v době, kdy ještě nebyla do obce přivedena elektrická energie. Celý soubor je doplněn funkční replikou sušírny ovoce v zahradě. Původní sušírna byla stržena v 80. letech 20. století. Na jejím místě stojí věrná kopie, postavena dle dochovaných materiálů, včetně kotle na vaření trnek.
 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí