Měšťanská beseda

Bývalá Měšťanská beseda z roku 1871 se nachází v Hradební ulici. Jako jedna z prvních kulturních institucích města sdružovala různé spolky a bývala místem důležitých společenských i politických setkání.

Měšťanská beseda

Adresa

Měšťanská beseda
Hradební 189
686 01 Uherské Hradiště

Kontakt

www: www.uherske-hradiste.cz

Další informace

Po zrušení hradeb v roce 1782 vzniklo na hradebním okruhu několik významných staveb - mimo jiné židovská synagoga nebo Měšťanská beseda. Měšťanská beseda, která vznikla z Čtenářského spolku, byla první českou kulturní instituci v Uherském Hradišti. Její knihovna se postupně otevírala široké veřejnosti a až do roku 1918 patřila k největším ve městě. Při Měšťanské besedě se postupně vytvářely pěvecké a dramatické skupiny, které často vystupovaly na celém Uherskohradišťsku.

Budova Měšťanské besedy byla i místem konání důležitých společenských a politických setkání. Jako "rejdiště protiněmeckých piklů" byla jako jedna z prvních českých organizací v Uherském Hradišti na začátku 40. let 20. století zlikvidována a přeměněna na hostinec pro Němce. 

Dnes budova slouží jako školní jídelna a družina. Byla rekonstruována a dostavěna dle projektu architekta Františka Machálka a získala titul Dům roku 1994.

K budově Měšťanské besedy přiléhá bastion, který byl až do konce 18. století jedním z jedenácti vnějších prvků městského opevnění. Tento pětiboký šípový obranný útvar byl označen jako N:1 Franciscus. Dosud je patrný v půdorysu dnešního parku.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí