Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů je nejnovějším kostelem ve Zlíně. Nachází se uprostřed sídliště na Jižních Svazích. Stavba kostela a střediska mládeže začala slavnostním výkopem v den svátku sv. Jana Boska 31. ledna 2000. Kostel byl posvěcen 8. května 2003.

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů

Adresa

kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů
Okružní 5430
76005 Zlín

Kontakt

telefon: +420 577 019 682
e-mail: fazlin-pmpk@ado.cz
www: www.sdbzlin.cz

Další informace

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů byl postaven díky finanční a brigádnické podpoře původní zlínské farnosti, kterou od února roku 1990 do června 2006 spravovali kněží z kongregace Salesiánů Dona Boska. Farnost Zlín byla největší farností v Olomoucké arcidiecézi. Ke dni 1. ledna 2006 došlo k vytvoření dvou zlínských farností: Římskokatolická farnost sv. Filipa a Jakuba  a Římskokatolická farnost Panny Marie Pomocnice křesťanů

Kostel je vyzdoben souborem liturgických plastik, na kterých se opakují motivy z Valašska – lipové listy, velikonoční pomlázka či textilie, které vytvořil akademický sochař Daniel Trubač. Oltář spočívá na kamenné a bronzové podnoži. Každé bronzové rameno je zdobeno reliéfním dekorem připomínajícím Krista a smysl bohoslužby. Svatostánek je spojen s věčným světlem ve funkčním i estetickém celku, otočný válec jeho schrány symbolizuje kosmos, v jehož středu je hostie, podobná Slunci, ohnisku veškerého dění. Ambon má poněkud abstraktnější sochařské zdobení plochy, na kterou je pokládána Bible.

Tři zvony - Svatý Jan Bosko, Svatá Ludmila a Svatý Vojtěch, taktéž od Daniela Trubače, byly odlity ve zvonařské dílně Josefa Kadlece v Halenkově. Zvony jsou zdobeny reliéfy a motivy, vztahující se k osobě podle které byly nazvány. Největší zvon "Svatý Jan Bosko" má průměr bezmála 1 metr a váží 535 kg.

 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí