Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí se nachází na jižním okraji města, na kopci zvaném Stínadla. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1955.

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ památky nebo kulturního zařízení
Hvězdárna / planetárium
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Akceptované způsoby platby
hotově v Kč
Jazyky personálu
český
Jazyky - výklad průvodce
český

Adresa

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Vsetínská 78
757 01 Valašské Meziříčí

Kontakt

telefon: +420.571611928, +420.571611528
fax: +420.571611928
e-mail: info@astrovm.cz
www: www.astrovm.cz

Další informace

Poloha

Hvězdárna Valašské Meziříčí se nachází na jižním okraji města, na kopci zvaném Stínadla.

Popis

Pro veřejnost byla otevřena v roce 1955. Ve svém působení navázala na činnost soukromé Ballnerovy hvězdárničky z roku 1929, která je od roku 2001 součástí areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí. V rekonstruovaném objektu staré hvězdárny, která je po předchozím objednání rovněž přístupná veřejnosti, byla zřízena malá výstavní síň, v níž jsou umísťovány různé expozice.

Pro širokou veřejnost připravuje Hvězdárna Valašské Meziříčí celou řadu nejrůznějších akcí. Pro mládež je to především doplňková výuka pro školy v oboru astronomie, kosmonautiky, meteorologie, geologie a dalších přírodních věd, a také astronomické kroužky pro žáky od 5. tříd základní školy. Vyhledávaný je rovněž letní astronomický tábor pro mládež, který se od klasických letních táborů odlišuje zařazením astronomických přednášek a astronomických pozorování objektů jak na denní, tak i na noční obloze.

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá během roku pravidelné přednášky pro veřejnost (zpravidla ve středu uprostřed měsíce), zaměřené na aktuální a zajímavá témata. Mezi tradiční akce patří víkendové semináře, z nichž se největšímu zájmu těší kosmonautický seminář pořádaný v posledním listopadovém víkendu již více než 30 let. Dále mohou zájemci navštívit mimořádná astronomická pozorování v době výskytu zajímavých úkazů (zatmění Slunce, zatmění Měsíce, jasná kometa na obloze apod.), výstavy věnované významným astronomickým objevům či výročím apod. V programu nechybí ani akce pro seniory.

Hvězdárna Valašské Meziříčí se věnuje rovněž odborné pozorovatelské činnosti, a to především v oblasti pozorování projevů sluneční činnosti, pozorování proměnných hvězd a měření okamžiků zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy. V areálu hvězdárny se od roku 1957 nachází meteorologická stanice Českého hydrometeorologického ústavu.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí