Velké kino Zlín

Funkcionalistická budova kina z roku 1933 je jednou z dominant centra Zlína. Před válkou bylo zlínské kino s kapacitou přes 2 tisíce diváků největší v republice.

Typ památky nebo kulturního zařízení
Kino, Technická památka
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou Přístupnost vyhrazených míst pro veřejnost (kina) Přístupnost všech oddělení – dveře 80 cm Úprava WC – madla a prostor pro vozík Úprava určených pokladen Vyhrazená místa pro vozíky (kina) Místa pro parkování vozidel invalidů Informační a orientační tabule se symboly Zvuková a/nebo světelná signalizace Zesilovací zařízení pro nedoslýchavé
Sloh
funkcionalismus

Adresa

Velké kino Zlín
Nám. Práce 2511
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420.577432936
e-mail: velke.kino@ateliery.cz
www: www.velkekino.cz

Další informace

Popis

Velké kino bylo postaveno v roce 1933 původně jako provizorium. Budovu navrhovalo stavební oddělení firmy Baťa, a. s., Zlín. Autorství je připisováno F. L. Gahurovi, ale prokázáno je až při úpravě interiéru na divadelní sál v roce 1939. Po výstavbě bylo kino vlastně prvním objektem kulturního vybavení města, určeným pro masové návštěvy a dimenzovaným pro tehdy neuvěřitelných 2270 osob! Bylo určitě největším kinem v předválečném Československu a zřejmě i ve střední Evropě. Stalo se svým jednoduchým kubusem neodmyslitelnou součástí náměstí a podtrhlo dominantní postavení Společenského domu najeho jižní straně.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí