Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Původní farní kostel ze 13. století zasvěcený Panně Marii, byl poničen na konci třicetileté války. Současný kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z poloviny 18. století.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Typ památky nebo kulturního zařízení
Církevní památka
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou.Přístupnost všech oddělení – dveře 80 cm

Adresa

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Riegrovo náměstí 1137
767 01 Kroměříž

Kontakt

telefon: +420.573 338 974
fax: +420.573 338 974
e-mail: farnostpm@farnostpm.cz
www: http://www.farnostpm.cz

Další informace

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází na Riegrově náměstí v centru Kroměříže, asi 150 m jihovýchodně od Velkého náměstí.

Roku 1247 zde biskup Bruno ze Schauenburku nehal postavit nový farní kostel zasvěcený Panně Marii.

Při obsazení města Švédy a Valachy 26. června 1643 byl kostel Panny Marie vyrabován a vypálen - zůstaly jen holé zdi a část věže. Olomoucký biskup kardinál Wolfgang Hanibal Schrattenbach osobně položil dne 29. června 1724 základní kámen na nový děkanský kostel Panny Marie. Přestavbu kostela zajišťoval architekt Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu, projekt uskutečnil stavitel Václav Plaška. Byla ponechána věž a pravděpodobně i část obvodní zdi lodi.

Kostel byl dokončen a vysvěcen karinálem Schrattenbachem 1. května 1736. Jde o podélnou, jednolodní sálovou stavbu s odsazenou apsidou a se sálem. Interiér kostela je barokní, vnitřní výzdoba kostela je dílem J. J. Etgense, J. Hoffmana, O. Zahnera a dalších.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí