Národní kulturní památník Ploština

Národní kulturní památník Ploština připomíná vyvraždění stejnojmenné pasekářské osady nacisty na konci 2. světové války za podporu partyzánů.

Národní kulturní památník Ploština
Otvírací doba v sezóně
od do přestávka od přestávka do
Po
Út
St
Čt
So 9:00 17:00 12:00 13:00
Ne
Typ památky nebo kulturního zařízení
Expozice, Mohyla / pomník, Muzeum
Akceptované způsoby platby
hotově v Kč

Adresa

Národní kulturní památník Ploština
Drnovice 23
763 25 Drnovice

Kontakt

telefon: +420.732380535
e-mail: info@muzeum-zlin.cz
www: www.muzeum-zlin.cz

Další informace

Národní kulturní památník Ploština se nachází na místě bývalé pasekářské osady Ploština asi 5 km severozápadně od Valašských Klobouk mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice.

V osadě Ploština žilo až do roku 1945 několik desítek lidí. 19. dubna 1945 byla osada za přechovávání a podporu partyzánů vypálena německými okupanty, kteří zavraždili 24 místních obyvatel. Po válce bylo na Ploštině postaveno několik nových domů pro pozůstalé, ale každodenní život se sem už nevrátil. V 70. letech byla Ploština vyhlášena Národním kulturním památníkem. Dominantou celého místa je památník obětem II. světové války a okupace ze zlínského okresu, který byl vybudován na malém návrší nad osadou v roce 1975 k 30. výročí osvobození. Upomínkou na samotnou ploštinskou tragédii je kaple se jmény zavražděných pasekářů. Jeden z místních domků byl Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně zadaptován pro muzejní účely. Expozice v něm instalovaná je věnována historii protifašistického odboje ve zlínském okrese. Prostřednictvím velkého množství dobových dokumentů a fotografií se snaží tuto problematiku postihnout co nejúplněji. Část expozice je věnována perzekuci civilního obyvatelstva, zahraničnímu odboji východnímu i západnímu, a také nacistickým věznicím a koncentračním táborům a obětem rasové perzekuce. Závěr expozice tvoří informace o osvobozovacích bojích v okrese. V objektu je instalována také expozice Orientační běh - sport moderní doby.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí