Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, památky lidové architektury a větrný mlýn v Rymicích u Holešova a další větrný mlýn u Velkých Těšan. V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference. Jistě vás zaujme rozsáhlý Památník kroměřížského rodáka Maxe Švabinského. Stálá expozice Historie ukrytá pod dlažbou města je expozicí o životě města v minulosti s využitím bohatých archeologických a historických sbírkových fondů muzea. Další stálá expozice Strážci času obsahuje ukázky různých typů hodin a hodinových strojků. Novější expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948 ve zkratce zachycuje stěžejní momenty města, které formovaly rozvoj a jeho obyvatele.

Muzeum Kroměřížska
Otvírací doba v sezóně
od do přestávka od přestávka do
Po
Út 9:00 17:00 12:00 13:00
St 9:00 17:00 12:00 13:00
Čt 9:00 17:00 12:00 13:00
9:00 17:00 12:00 13:00
So 9:00 17:00 12:00 13:00
Ne 9:00 17:00 12:00 13:00
Typ památky nebo kulturního zařízení
Expozice, Muzeum
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Akceptované způsoby platby
platba kartou nebo hotově
Jazyky personálu
anglický, český
Jazyky - tištěný průvodce
český
Popisky v expozici
anglický, český
Jazyky - výklad průvodce
český

Adresa

Muzeum Kroměřížska
Velké náměstí 38
767 01 Kroměříž

Kontakt

telefon: +420 573 338 388
e-mail: muzeum@muzeum-km.cz
www: http://www.muzeum-km.cz

Další informace

Stálá expozice

"Historie ukrytá pod dlažbou města“

Atraktivní prostředí historického sklepení nabízí návštěvníkům expozici o životě města v minulosti s využitím bohatých archeologických a historických sbírkových fondů muzea, které přiblíží historické děje a každodenní život jeho obyvatel od raného středověku do raného novověku (do poloviny 17. století). Návštěvníci zde uvidí např. nálezy z odkrytých odpadních jímek a studní, středověkou keramiku, sklo, doklady drobného užitého umění, doklady jídelníčku a hygieny, nálezy hrnčířských pecí a dílen, ale také mučící nástroje a doklady útrpného práva, středověkou zbroj aj.

Stálá expozice

"Památník Maxe Švabinského“

Klasik a stálice českého výtvarného umění Max Švabinský patří jistě mezi nejznámější a nejvýznamnější kroměřížské rodáky. V jeho rodném městě má již řadu let reprezentativní přehled celoživotní tvorby. V roce 2013 byl obohacen o jedno z jeho nejznámějších děl - Splynutí duší - jehož rozměrově menší verze je umístěna v Národní galerii v Praze.

Stálá expozice

"Kroměříž v soukolí dějin 1848–1958"

Hledání identity malého města na pozadí velkých dějinných událostí je ústředním motivem expozice, která se snaží alespoň ve zkratce zachytit stěžejní momenty, které formovaly rozvoj Kroměříže a jejího obyvatelstva v období mezi lety 1848–1948. Chronologicky sestavený příběh doplňují sbírkové předměty s vysokou vypovídací hodnotou, z nichž některé může návštěvník muzea vidět vůbec poprvé.

Stálá expozice

"Strážci času"

Expozice hodin, ve které každý exponát představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky. Uvidíte také „vnitřnosti“ Linduškova časostroje, ojedinělého výtvoru, který vznikl v 30. letech 20. století nebo mechanismus věžních hodin umístěný v trámové konstrukci. Ve vitrínách spatříte ukázky různých typů hodin a hodinových strojků, jejichž samotná existence nám připomíná, jak život neúprosně odtikává a jak je potřeba zachytit a využít každý jeho okamžik.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí