Letecké muzeum v Kunovicích

V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Letecké muzeum v Kunovicích
Typ památky nebo kulturního zařízení
Muzeum
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Akceptované způsoby platby
hotově, kartou
Jazyky personálu
český
Popisky v expozici
český
Jazyky - výklad průvodce
český

Adresa

Letecké muzeum Kunovice
Letecká 1383
686 04 Kunovice

Kontakt

telefon: +420 728 410 274
e-mail: muzeum-kunovice@seznam.cz
www: www.muzeum-kunovice.cz

Další informace

Expozice

Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny, z nichž mnoho bylo vyrobeno přímo v Kunovicích. Vystaven je jeden vrtulník, bezpilotní letoun, řez motorem, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA. V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete. K cenným exponátům patří prototypy L-410, vystavené na aerosalonech v Paříži a Hannoveru, nebo zpřístupněný Iljušin Il-14 T se salonní úpravou. K vidění je kromě dalších letadel i jeden vrtulník Mi-4 nebo exvládní speciál Tupolev TU-154M "Naganský expres", který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy.

Historie muzea

Letecké muzeum bylo založeno v roce 1970 členy Slováckého aeroklubu Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem jako muzeum letounů vyrobených či vyráběných pouze v kunovické továrně. Posléze se letecký park rozrostl také o stroje z jiných závodů.
Prvním letounem muzea se stal L-29 A Akrobat, který byl získán z aeroklubu v Jaroměři. Nejprve byl umístěn na náměstí Míru v Uherském Hradišti, kde však byl za krátký čas téměř demolován, a proto musel být přemístěn. Po doplnění chybějících dílů a nezbytných opravách v tehdejším n. p. Let Kunovice byl v roce 1974 předán muzeu. Jako další exponáty byly získány letouny C-11 Jakovlev nebo LF-109 Pionýr. etecké muzeum v Kunovicích bylo založeno v roce 1970 a zpočátku bylo budováno jako muzeum letounů vyrobených či kooperovaných v továrně v Kunovicích.

Muzeum bylo nejprve umístěno v areálu závodu Let, a pro běžného návštěvníka bylo tudíž nedostupné. V roce 1985 se přestěhovalo na pozemek vedle stojánky továrního letiště, ale pro značnou odlehlost od  hlavních komunikací bylo v roce 1991 přemístěno do bezprostřední blízkosti Slováckého aeroklubu, kde sídlí dodnes.

Otevírací doba

LISTOPAD - BŘEZEN

zavřeno

DUBEN - ŘÍJEN

otevřeno denně včetně dnů volna a státních svátků

duben – červen, září a říjen: 9:00 – 17:00

červenec, srpen: 9:00 – 20:00

Areál muzea se nachází nedaleko železniční zastávky Kunovice – zastávka, v sousedství Slováckého aeroklubu, na okraji města.

 

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí