Letecké muzeum Kunovice

Letecké muzeum Kunovice bylo založeno v roce 1970 členy Slováckého aeroklubu, Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem. Zpočátku bylo budováno jako muzeum letounů vyrobených či kooperovaných v továrně v Kunovicích. Posléze se letecký park rozrostl také o stroje jiných výrobců a z armády. Otevřeno duben - červen, září a říjen pondělí - neděle, svátky 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00, červenec - srpen do 20:00.

Letecké muzeum Kunovice
Typ památky nebo kulturního zařízení
Muzeum
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Akceptované způsoby platby
hotově v Kč
Jazyky personálu
český
Popisky v expozici
český
Jazyky - výklad průvodce
český

Adresa

Letecké muzeum Kunovice
Letecká
686 04 Kunovice

Kontakt

telefon: 572 549 680, 602 749 358, 727 909 510
e-mail: muzeum-kunovice@seznam.cz
www: www.muzeum-kunovice.cz

Další informace

Expozice / prohlídková trasa

Stálá expozice 23 vojenských, dopravních a sportovních letounů, z nichž více než polovina byla vyrobena v leteckém závodě v Kunovicích. K cenným exponátům patří prototypy L-410, vystavené na aerosalonech v Paříži a Hannoveru, nebo zpřístupněný Iljušin Il-14 T se salonní úpravou. K vidění je kromě dalších letadel i jeden vrtulník Mi-4.

Areál muzea se nachází nedaleko železniční zastávky Kunovice – zastávka, v sousedství Slováckého aeroklubu, na okraji města.

Letecké muzeum bylo založeno v roce 1970 členy Slováckého aeroklubu Aloisem Hráčkem a Jiřím Markem jako muzeum letounů vyrobených či vyráběných pouze v kunovické továrně. Posléze se letecký park rozrostl také o stroje z jiných závodů. Prvním letounem muzea se stal L-29 A Akrobat, který byl získán z aeroklubu v Jaroměři. Nejprve byl umístěn na náměstí Míru v Uherském Hradišti, kde však byl za krátký čas téměř demolován, a proto musel být přemístěn. Po doplnění chybějících dílů a nezbytných opravách v tehdejším n. p. Let Kunovice byl v roce 1974 předán muzeu. Jako další exponáty byly získány letouny C-11 Jakovlev nebo LF-109 Pionýr. V současné době stojí na ploše muzea dvacet dva letadel a vrtulník Mi-4.

Muzeum bylo nejprve umístěno v areálu závodu Let, a pro běžného návštěvníka bylo tudíž nedostupné. V roce 1985 se přestěhovalo na pozemek vedle stojánky továrního letiště, ale pro značnou odlehlost od hlavních komunikací bylo v roce 1991 přemístěno do bezprostřední blízkosti Slováckého aeroklubu, kde sídlí dodnes.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí