Památkové domky na Rajčovně č.p. 283 a 284

Rolnické domky č. 283 a 284 jsou názornou ukázkou toho, jak se na vesnici žilo a bydlelo v dobách od 17. do poloviny 20. století.

Památkové domky na Rajčovně č.p. 283 a 284
Typ památky nebo kulturního zařízení
Expozice, Památka lidové architektury
Jazyky - výklad průvodce
anglický, český, německý
Sloh
lidová architektura

Adresa

Památkové domky na Rajčovně č.p. 283 a 284
Rajčovna 283
687 25 Hluk

Kontakt

telefon: 732 855 257
e-mail: jelenek@dolnacko.cz , jelenkova@dolnacko.cz
www: www.dolnacko.cz , www.mestohluk.cz

Další informace

Starší ze dvou domků byl postaven kolem roku 1830. V menším a starším domku je zachovaná původní hliněná podlaha i veškeré zařízení. Stůl, lavice, jediná postel, místnost doplňují kachlová kamna s klasickou chlebovou pecí a černou kuchyní, která vytápěla místnost, kde se spalo i jedlo. K domku patří nářaďovna, malý dvoreček, za kterým šumí potůček.

Mladší domek už má dřevěné podlahy. V kuchyni je dominantním kusem zařízení kachlový sporák, na lavkách je rozloženo dřevěné nářadí, potřebné k pečení chleba. V malované jizbě je malé muzeum krojů. Figuríny prezentují kroj všední i sváteční. V největší místnosti jsou nábytek a doplňky z velké části přeneseny z národopisně-historické sbírky Slovácká jizba. Místnosti vévodí rohový stůl s dekorovanými lavicemi, kachlová kamna, malovaná postel, skříň. Rozlehlejší dvorek je - jak to dříve bývalo – vyzdoben ornamenty, charakteristickými pro region. Malba je provedena podle vzoru nejstarších ukázek původního hluckého ornamentu a byla rekonstruována koncem minulého století.

Správu nad domky drží manželé Jelénkovi. Oba domky jsou po předchozí dohodě přístupny veřejnosti po celý rok. Při slavnostnějších příležitostech, jako jsou hody, Dolňácké slavnosti či fašank se z nich ozývá cimbálová muzika.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí