Farní kostel sv. Vavřince

Římskokatolický farní kostel sv. Vavřince postavil v letech 1736 - 1741 na místě starého vyhořelého kostela ze 14. stol. ranně barokní stavitel italského původu, Antonín Erhard Martinelli.

Farní kostel sv. Vavřince
Typ památky nebo kulturního zařízení
Církevní památka

Adresa

Farní kostel sv. Vavřince
687 25 Hluk

Kontakt

telefon: 572 581 481

Další informace

Tato podélná jednolodní stavba je vystavěná podél osy severovýchod-jihozápad s odsazeným půlkruhovým kněžištěm. Stavební plastiky jsou přisuzovány italskému architektu Antoniu Beduzzimu. Sochařskou výzdobu provedla rodina Martina Ignáce Morávka jehož předci pocházeli z Hluku. Ve středu hlavního oltáře umístěn patron kostela sv. Vavřinec, na bocích svatí Rochus, Václav, Florián a Vendelín. Boční oltář P. Marie se sochami sv. Kateřiny a sv. Apoleny. Druhý boční oltář sv. Barbory se sv. Janem Nepomuckým a sv. Janem Sarkanderem. Oltáře jsou doplněny plastikami andílků a okřídlenými hlavičkami, ve vrcholu figurami andělů, autorsky shodnými s hlavním oltářem. Sochy P. Marie a sv. Barbory byly nově osazeny v roce 1893 a jsou dílem sochařské dílny J. Krejčíka z Prahy. Osazením posledně jmenovaných soch byla doplněna rozsáhlá obnova kostela započatá v roce 1854 nástavbou oratoře. Socha P.Marie Hostýnské umístěná nad vchodem na kůr, pochází z oltáře v kostele krátkodobě umístěném v roce 1925. Pro svůj gotický ráz, nevhodný do barokní stavby kostela, byl oltář zrušen. Křížovou cestu zhotovil řezbářský mistr František Charvát z Kutné Hory.

Na věži jsou tři zvony: sv. Šimona a Judy, zvon Gloria a umíráček. Poslední renovace kostela byla provedena v letech 1993-1994, kdy byla dána nová střecha a provedeny nové venkovní omítky. V roce 1996 provedeny vnitřní úpravy a kostel znovu vymalován.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí