Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Útulny Libušín a Maměnka na Pustevnách, poblíž Radhoště patří ke známým stavbám proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka
Upřesnění
Informace pro návštěvníky: https://nmvp.cz/roznov/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/pustevny
Typ památky nebo kulturního zařízení
Památka lidové architektury
Jazyky personálu
anglický, německý
Sloh
lidová architektura

Adresa

Restaurace Libušín a Hotel Maměnka
756 56 Prostřední Bečva

Kontakt

telefon: +420 571 757 111
e-mail: muzeum@nmvp.cz
www: www.nmvp.cz

Další informace

Pustevny jsou nejznámějším horským střediskem v neporušené přírodě Moravskoslezských Beskyd, kterému vládnou křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj společně s pohanským bohem Radegastem. Půvab místa s úžasným výhledem doplňují pohádkové stavby Dušana Jurkoviče.

Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka se nacházejí v areálu Pustevny, asi 17 km severovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm.

Pustevny získaly své pojmenování podle poustevny, která byla zrušena koncem 18. století. V souvislosti s rozmachem turistiky na konci 19. století zakoupila na Pustevnách frenštátská Pohorská jednota Radhošť pozemek v blízkosti rozpadlé poustevny a v roce 1891 tam postavila první útulnu Pústevňa. O tři roky později vedle ní vyrostla útulna Šumná. Útulny Libušín a Maměnka byly postaveny v roce 1899 podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš. Podle Alšových kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry Libušína malíř Karel Štapfer. Architektonické prvky exteriérů použil Jurkovič z lidových staveb řady valašských, ale i kysuckých vesnic. Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku.

V 80. letech 20. stol. navrhlo Valašské muzeum přírodě rekonstruovat pustevenské útulny. Práce začaly v roce 1995. V roce 1999 byla znovuotevřena restaurace Libušín (k unikátům interiérů patří tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny) a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven byl prohlášen národní kulturní památkou.

Využijte mapu přístupových cest na Pustevny a Radhošť. Ke stažení ZDE.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí