Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka v areálu Pustevny, na Radhošti patří k známým stavbám proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka
Otvírací doba v sezóně
od do
Po 9.00 22.00
Út 9.00 22.00
St 9.00 22.00
Čt 9.00 22.00
9.00 22.00
So 9.00 22.00
Ne 9.00 22.00
Typ památky nebo kulturního zařízení
Památka lidové architektury
Jazyky personálu
anglický, německý
Sloh
lidová architektura

Adresa

Restaurace Libušín a Hotel Maměnka
756 56 Prostřední Bečva

Kontakt

telefon: +420.556836207
e-mail: muzeum@vmp.cz
www: www.vmp.cz

Další informace

Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka se nacházejí v areálu Pustevny, asi 17 km severovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm.

Pustevny získaly své pojmenování podle poustevny, která byla zrušena koncem 18. století. V souvislosti s rozmachem turistiky na konci 19. století zakoupila na Pustevnách frenštátská Pohorská jednota Radhošť pozemek v blízkosti rozpadlé poustevny a v roce 1891 tam postavila první útulnu Pústevňa. O tři roky později vedle ní vyrostla útulna Šumná. Útulny Libušín a Maměnka byly postaveny v roce 1899 podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš. Podle Alšových kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry Libušína malíř Karel Štapfer. Architektonické prvky exteriérů použil Jurkovič z lidových staveb řady valašských, ale i kysuckých vesnic. Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku.

V 80. letech 20. stol. navrhlo Valašské muzeum přírodě rekonstruovat pustevenské útulny. Práce začaly v roce 1995. V roce 1999 byla znovuotevřena restaurace Libušín (k unikátům interiérů patří tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny) a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven byl prohlášen národní kulturní památkou.

Pustevny jsou nejznámějším horským střediskem v neporušené přírodě Moravskoslezských Beskyd, kerému vládnou křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj společně s pohanským bohem Radegastem. Půvob místa s úžasným výhledem doplňují pohádkové stavby Dušana Jurkoviče.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí