Národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství

Roubená budova fojtství z poloviny 18. století patří k nejhodnotnějším lidovým památkám jihovýchodní Moravy. Dnes je v ní umístěna muzejní expozice. V roce 2014 bylo Mikuláštíkovo fojtství zařazeno mezi Národní kulturní památky.

Národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství
Typ památky nebo kulturního zařízení
Expozice, Památka lidové architektury
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Akceptované způsoby platby
hotově v Kč
Jazyky personálu
český
Popisky v expozici
český

Adresa

Mikuláštíkovo fojtství
Jasenná 60
763 12 Jasenná

Kontakt

telefon: +420 732 141 768

Další informace

Budova fojtství se nachází v obci Jasenná, 5,2 km severovýchodně od Vizovic.

První historická zmínka o obci je z roku 1468. Jasenná patřila k vizovickému panství a další její osudy se proměňovaly tak, jak se střídali držitelé panství. V roce 1663 udělila vrchnost fojtství (rychtu) Jiříku Mikuláštíkovi. Po čase připojila vrchnost fojtství ke svému dvoru, ale v roce 1726 ho majitel panství Prokop Gervas z Gollen vrátil Jiříku Mikuláštíkovi jako odměnu za to, že mu zachránil život.

Budova fojtství je typická roubená budova s pavlačí v průčelí, vystavěná v roce 1748, a v držení rodu Mikuláštíků je dodnes. U fojtství stojí socha portáše, dílo sochaře Stanislava Mikuláštíka, která připomíná, že počátkem 18. století byl fojt Jiří Mikuláštík portášským hejtmanem (náčelníkem). V budově fojtství se nachází expozice o historii obce, okolních vesnic i venkovském životě na Valašsku.

Mikuláštíkovo fojtství patří k nejhodnotnějším památkám karpatské kultury nejen na Zlínsku, ale v celém regionu. Náleží mezi nejvýznamnějí památky lidového stavitelství východní Moravy.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí