Národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství

Fojtství bude veřejnosti přístupné od roku 2022. Roubená budova fojtství z poloviny 18. století patří k nejhodnotnějším lidovým památkám jihovýchodní Moravy. Dnes je v ní umístěna muzejní expozice. V roce 2014 bylo Mikuláštíkovo fojtství zařazeno mezi Národní kulturní památky. Správcem objektu je Národní muzeum v přírodě.

Národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství

Adresa

Mikuláštíkovo fojtství
Jasenná 60
763 12 Jasenná

Kontakt

telefon: +420 571 757 111
e-mail: muzeum@nmvp.cz
www: www.nmvp.cz

Další informace

Budova fojtství se nachází v obci Jasenná, 5,2 km severovýchodně od Vizovic.

První historická zmínka o obci je z roku 1468. Jasenná patřila k vizovickému panství a další její osudy se proměňovaly tak, jak se střídali držitelé panství. V roce 1663 udělila vrchnost fojtství (rychtu) Jiříku Mikuláštíkovi. Po čase připojila vrchnost fojtství ke svému dvoru, ale v roce 1726 ho majitel panství Prokop Gervas z Gollen vrátil Jiříku Mikuláštíkovi jako odměnu za to, že mu zachránil život.

Budova fojtství je typická roubená budova s pavlačí v průčelí, vystavěná v roce 1748, a v držení rodu Mikuláštíků je dodnes. U fojtství stojí socha portáše, dílo sochaře Stanislava Mikuláštíka, která připomíná, že počátkem 18. století byl fojt Jiří Mikuláštík portášským hejtmanem (náčelníkem). V budově fojtství se nachází expozice o historii obce, okolních vesnic i venkovském životě na Valašsku.

Mikuláštíkovo fojtství patří k nejhodnotnějším památkám karpatské kultury nejen na Zlínsku, ale v celém regionu. Náleží mezi nejvýznamnějí památky lidového stavitelství východní Moravy.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí