Vinné búdy Vlčnov-Kojiny, památková rezervace

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Vinné búdy Vlčnov-Kojiny, památková rezervace
Typ památky nebo kulturního zařízení
Památka lidové architektury, Vesnická památková rezervace a zóna

Adresa

Vlčnovské búdy
687 61 Vlčnov

Kontakt

e-mail: vlcnov@uh.cz
www: www.vlcnov.cz

Další informace

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb. Vlčnovské búdy jsou ojedinělým dokladem staré konstrukční techniky, vznikly v 18. a 19. století. Jedinečným způsobem dokumentují jihomoravské vinohradnictví a sadařství a tomuto účelu slouží areál i v současnosti.

První zmínka o búdách, je již roku 1544. Většinou jsou búdy stavby většinou nadzemní, beze sklepů. Tím se zdejší búdy odlišují od vinných sklepů, jak je známe z jižních oblastí Slovácka. Búda má pouze dvě místnosti – v té první se víno lisuje a koštuje, v druhé, zadní, tzv. komůrce, se skladuje. Komůrka je jen třetinoví ve srovnání s presúzem a má jen malé okénko, či je zcela bez oken, aby nedocházelo ke zbytečné cirkulaci teplého vzduchu z venku. Dnes je búd celkem pětatřicet. Vedle několika solitérů schovaných v prostorech vesnické památkové rezervace "Stará hora" v sousedních Veletinách tvoří búdy v trati Kojiny jeden jediný řádek – dnešní památkovou rezervaci lidové architektury. Za císaře Josefa II. V roce 1785 bylo búd 149, zatímco klasických sklepů pouze sedm.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí