Větrný mlýn ve Štípě

Větrný mlýn holandského typu postavil v letech 1858–1860 starousedlík Kristián Kovář se svým synem. Kamenný mlýn je unikátní tím, že jako jediný v oblasti se dochoval i s původním technickým zařízením, na kterém se pracovalo ještě za 2. světové války.

Větrný mlýn ve Štípě
Typ památky nebo kulturního zařízení
Technická památka

Adresa

Větrný mlýn
Pod Větřákem 130
Štípa
763 14 Zlín

Kontakt

Další informace

Větrný mlýn se nachází ve Zlíně – místní části Štípa, asi 1 km jihovýchodně od středu obce Štípa u obce Hvozdná.

Dnešní vlastníci jsou potomky stavitele mlýna. Proto se mu také často říká "Kovářův" či podle místa "Větřák". Mlýn mlel pro hospodáře okolních obcí až do druhé světové války. Po válce sloužil ještě několik let ke šrotování. V roce 1947 ho chtěl mlynář zbořit a materiál použít na válkou poničený domek, který stál vedle. Památkový úřad mu to však zakázal. Budova chátrala a rodina neměla na opravu peníze. V roce 1964 museli majitelé mlýn svěřit Státní památkové péči, která mlýn opravila. Památkáři nechali původní doškovou střechu vyměnit za šindelovou a celou budovu omítnout. Po roce 1989 se mlýn vrátil potomkům původních majitelů.

Vnitřní zařízení je kompletní a je uzpůsobeno na mletí i na pohon kotoučové pily.

Průměr válcové stavby je 6 m, výška 8,1 m. Větrné kolo má průměr 10 m a lopatka je dlouhá 3,6 m. Převod z palečného kola na trýb je 1:7. Průměr mlecích kamenů je 0,8 m a výška kamenů 0,3 a 0,12 m.

Mlýn je přístupný pouze po dohodě s majiteli, tel.: +420 602 779 061.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí