Větrný mlýn u Velkých Těšan

Větrný mlýn ve Velkých Těšanech utváří charakteristický obraz krajiny na Kroměřížsku. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola, které je napojeno na větrné lopaty. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno, se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“, místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemílalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech. K otáčení mlýnem sloužil trámec dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách. Větrný mlýn u Velkých Těšan patří mezi národní kulturní památky České republiky. Staňte se zde mlynářem na zkoušku a vyzkoušejte si vážení na decimálce, fungování fukaru anebo se vyfoťte v mlynářské čepici. Na základě výkladu budete moci hledat jednotlivosti ve mlýně – běhoun, hasačert, hlava draka, lub apod.

Větrný mlýn u Velkých Těšan
Otvírací doba v sezóně
od do přestávka od přestávka do
Po
Út 13.00 17.00
St 13.00 17.00
Čt 13.00 17.00
13.00 17.00
So 09.00 17.00 12.00 13.00
Ne 09.00 17.00 12.00 13.00
Upřesnění
duben-září
Typ památky nebo kulturního zařízení
Památka lidové architektury, Technická památka

Adresa

Větrný mlýn
Velké Těšany
767 01 Bařice-Velké Těšany

Kontakt

telefon: +420 732 175 533
e-mail: muzeum@muzeum-km.cz
www: http://www.muzeum-km.cz

Další informace

Větrný mlýn se nachází asi 1 km jihovýchodně od obce Velké Těšany u Kroměříže.

Mlýn byl dokončen v roce 1830, od roku 1942 nebyl používán. Po více než třiceti letech chátrání byl v roce 1972 státem vykoupen a opraven a o sedm let později byl otevřen pro veřejnost.

Dvoupatrová dřevěná stavba mlýna představuje typický mlýn německého typu, s kompletním vnitřním vybavením. Základ stavby tvoří kříž, do nějž je nasazen středový vertikální sloup „otec“, podepřený čtyřmi vzpěrami. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno „sedlo“ z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola na větrných lopat. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“ – místnost pro mlynáře a mleče. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách.

Mlýn je přístupný návštěvníkům. Tuto technickou památku spravuje Muzeum Kroměřížska v Kroměříži.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí